Kryefaqja / LAJME (page 300)

LAJME

Rritje pagash për 6800 ushtarakë në Shqipëri

Ministria e Mbrojtjes në buxhetin e ri të saj për vitin 2019, të votuar nga Kuvendi i Shqipërisë në dhjetor të vitit 2018 parashikon një rritje pagash për 6 800 ushtarakë. Ministria e Mbrojtjes synon të përmbushë reformat e nisura dhe realizimin e detyrave kushtetuese të Forcave të Armatosura (FA), …

Më shumë

Ministrja serbe: Kosova dhe Shqipëria po shkatërrojnë themelet e Evropës

Мinistrja serbe për Integrime evropiane, Jadranka Joksimoviq, ka reaguar ndaj krijimit të pikave të përbashkëta Kosovë-Shqipëri. Ajo deklaratën e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, se “kufiri Kosovë – Shqipëri më nuk ekziston”, e ka quajtur të rrezikshme dhe e ka “cilësuar si fillim të rrënimit të themeleve që i ka …

Më shumë

Ndërron jetë ish-ushtari i UÇK-së, Avni Hyseni

Në mbrëmjen e sotme, ka ndërruar jetë veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Avni Hyseni. Hyseni ka qenë në gjendje kome së fundmi, për shkak të gjakderdhjes masive në tru. Madje, atij i ishte refuzuar tani edhe viza nga Ambasada Gjermane për të shkuar në Perëndim për shërim, shkruan IndeksOnline. …

Më shumë

Analiza e Agjencisë Amerikane, çfarë do të ndodhte nëse do të kishte një konflikt ushtarak midis Kosovës dhe Serbisë

Ndonjë aksion ushtarak i Serbisë do të shkaktonte ndërhyrjen e drejtpërdrejtë me rreth 4.600 paqeruajtës të NATO-s, duke përfshirë edhe ushtarët amerikanë të stacionuar në Kosovë nga viti 1999 dhe sigurisht se do të shkaktonte sanksione nga Perëndimi dhe izolimin e Serbisë, konstaton AP Në një analizë rreth hapave të …

Më shumë

Taksa që hapi vende pune, rritet 40% prodhimi në Kosovë

Avniu kishte tre vjet pa punë. Me rritjen e prodhimit në fabrikën e Sylejman Konushevcit, pas vënies së taksës prej 100 për qind për produktet serbe dhe boshnjake, u punësuan 20 persona. Ndër ta edhe Avniu. “Jam i papunë qe tre vjet, por, pata fatin që kësaj radhe në kompaninë …

Më shumë
Loading...