Kryefaqja / LAJME (page 301)

LAJME

Shënohet 27 vjetori i sulmeve ndaj familjes Jashari

Sot, e diel shënohet 27 vjetori i sulmit të parë të forcave të armikut kundër familjes Jashari në Prekaz. Për të shënuar këtë ditë, do të bëhen homazhe te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial në Prekaz, ndërsa në qendrën e Kulturës në Skenderaj do të mbahet një koncert. “Ju …

Më shumë

Tronditet Elbasani, ekzekutohen me armë 3 persona

Një ngjarje e rëndë ka tronditur qytetin e Elbasanit mbrëmjen e së shtunës, ku tre persona janë vrarëë në afërsi të metalurgjisë, në lagjen “Katund i Ri”. Gazetari i A2, Julian Kasapi raporton se ngjarja ka ndodhur rreth orës 21:15 kur mbi një automjet që ishte në lëvizje është qëlluar …

Më shumë

Flamuri shqiptar mbetet i ndaluar në Mal të Zi

Kuvendi i Malit të Zi nuk e miratoi ndryshim e Ligjit për rendin dhe qetësinë publike, i cili e ndalon përdorimin e Flamurit shqiptar. Propozimin për ndryshimin e Ligjit e kishte dorëzuar deputeti shqiptar Genci Nimanbegu, por në votimin e djeshëm ky propozim nuk mori shumicën e votave në Kuvend. …

Më shumë

Gjurmë Shqiptare – Rrethimi i ri i Shkodrës

Pas grekëve, edhe serbo-malazezët kanë nisur të ngrenë memorialet për ushtarët e tyre…Cilat janë projektet që po zbatohet larg syrit të medias e publikut? Si janë mbajtur ceremonitë e fshehta dhe kush është përfshirë? Ndiqni të plotë videon e dokumentarit të gazetarit Marin Mema

Më shumë

Haradinaj: Nga sot, kufiri Kosovë-Shqipëri nuk ekziston!

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka marr pjesë sot në ceremoninë e nënshkrimit të Marrëveshjes ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Këshillit të Ministrave të Shqipërisë. Në një postim në Facebook, Haradinaj ka shkruar se nga sot nuk ka më kufi në mes të Kosovës dhe Shqipërisë, transmeton Indeksonline. Më poshtë …

Më shumë

Engel, letër Pompeot: Serbisë të mos i lejohet anëtarësimi në BE pa i dënuar kriminelët e luftës në Kosovë

Ligjvënësi Eliot L. Engel, i bëri thirrje Departamentit Amerikan të Shtetit që ta shndërrojë drejtësinë për viktimat e luftës së Kosovës, në element qendror të angazhimit dypalësh të Shteteve të Bashkuara me Serbinë. Në një letër dërguar Sekretarit të shtetit, Mike Pompeo, Engel thekson se anëtarësimi i Serbisë në Bashkimin …

Më shumë

‘Hakmarrja’ e Policisë për Izet Demajn, aksion i madh kundër grabitësve

Aksioni i Drejtorisë Rajonale në Prishtinë, respektivisht njësitet e Stacionit Policor – Jugu, të mbështetura nga njësitet e NjRSh-së kanë vazhduar aksionin e tyre në lagjen ‘Emshir’ në Prishtinë, saktësisht në një lokal në rrugën “Ali Vitia”. Zyrtarja për informim e Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Florie Ahmeti …

Më shumë

Haradinaj: Sa për Mogherinin, edhe 3 mijë vjet mbesim kështu

Kryeministri edhe këtë herë ka kërkuar që në procesin e dialogut me Serbinë të marrin pjesë edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në këtë intervistë RTV 21, Haradinaj gjithashtu iu përgjigj pyetjeve në lidhje me letrën e presidentit Trump. Kryeminsitri i Kosovës foli edhe për rolin e BE-së dhe SHBA-së …

Më shumë
Loading...