Kryefaqja / LAJME (page 31)

LAJME

Në Ulqin do vendoset monumenti i Skënderbeut. Lufta për të shkruajtur në shqip emrin, dhe jo në serbisht “Đurađ”

Ulqin/Mediat malazeze kanë publikuar lajmin se Ministria e Kulturës i dha miratimin Komunës së Ulqinit për vendosjen e monumentit të Gjeregj Kastrioti Skenderbeg në rrethrrotullimin e bulevardit që mbante emrin e heroit kombëtar shqiptar. Kryetari Ljoro Nrekiç e konfirmoi lajmin, duke theksuar se Ministria ka aprovuar ndërtimin e një monumenti …

Më shumë

Derviçani, fshati që refuzon shqipen

Fshat i cili përbëhet nga pakicat greke dhe vihet në radhë me fshatra të tjerë në një formë zinxhir në atë që quhet Dropull i poshtëm ku përfshihen të gjithë ato fshatra të minoritetit grek kah njëra-tjetrës. lnisa Agolli, në fokus ka fshatin Dervician. Aty jeton një komunitet i pakicës …

Më shumë

Loja ping-pong me idenë për heqjen e kufirit Kosovë-Shqipëri

Heqja e kufirit ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë, nga udhëheqësit e institucioneve të të dyja shteteve, ishte paralajmëruar me një pompozitet mjaft të madh. Por, në praktikë, të dy qeveritë më shumë kanë hedhur topin në fushën e njëra tjetrës për veprimet që duhen ndërmarrë. Përderisa njohësit e çështjeve ekonomike, këtë …

Më shumë

LSHB reagon ndaj kërcënimeve të Bashkisë Finiq ndaj Marin Memës

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar Reagon ashper ndaj kërcënimit të Bashkisë së Finiqit e cila kërcënon gazetarin Marin Mema dhe e shpall “non grata”. Finiqi ndodhet në Shqipëri e jo në greqi. Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar i bënë thirrje Qeverisë Shqiptare, që të marri masa dhe ti vë para …

Më shumë

Nëse do të mbahej referendum, në Shqipëri do të votonin 74.8% pro bashkimit, ndërsa në Kosovë 63.9% (Dokument)

Dy organizata të shoqërisë civile në Prishtinë dhe Tiranë, kanë prezantuar të dhënat e hulumtimit ‘Shqipëri – Kosovë, Dekonstruktimi i idesë së bashkimit – Perceptimet e qytetarëve për bashkëpunimin mes dy vendeve’ i publikuar këtë javë. Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur (KFOS) dhe Fondacioni Shoqëria e Hapur për …

Më shumë

Aktakuzë kundër dy ish-policëve serbë për krime lufte në Kosovë

Prokuroria Speicale e Kosovës ka ngritur aktakuzë në Gjykatën Themelore në Prishtinë, përkatësisht në Departamentin Special, kundër dy serbëve me inicialet Z.K dhe D.SH. për veprat penale “Krimet e luftës kundër popullatës civile”. Sipas njoftimit të prokurorisë, i pandehuri, Z.K., gjatë kohës së luftës në Kosovë, si pjesëtarë i forcave …

Më shumë

“KOSOVA E GATSHME TA HEQ KUFIRIN ME SHQIPËRINË QYSH SOT”

Presidenti Hashim Thaçi i ka bërë thirrje kryeministrit të Shqipërisë, Edi Ramës që qysh sot të nënshkruaj një marrëveshje ndërshtetërore për heqjen e kufirit dhe doganave Kosovë – Shqipëri. Në konferencën e fund vitit, Thaçi ka thënë se Kosova është e gatshme që qysh sot të heq kufirin dhe doganën, …

Më shumë
Loading...