Kryefaqja / LAJME (page 310)

LAJME

Skënderbeu vjen me shtatore në Zym të Hasit

Me armë do të vijë në Zym të Hasit edhe heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu. Vetëm se, për dallim nga shumë shtatore të tij ku ai është mbi kali, hasianët vendosën që bustin e tij ta kenë pa të.

Më shumë

INSTAT: 317 mijë shqiptarë emigruan nga vendi gjatë 2011-2017

Janë rreth 1.6 milionë individë që jetojnë jashtë territorit të Shqipërisë, deri në janar 2018, sipas të dhënave të Diasporës, një publikim i ri i INSTAT. Nga këta 825 mijë individë (gati 53%) janë meshkuj dhe 755.6 mijë janë femra. Pjesa më e madhe e tyre kanë ikur pas viteve …

Më shumë

Haradinaj me një sërë kritikash ndaj Mogherinit, ripërsërit qëndrimin e tij për taksën ndaj Serbisë

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, me një letër drejtuar zyrtarëve të lartë të Bashkimit Evropian, përkatësisht Federica Mogherinit, ka shprehur pakënaqësinë ndaj qasjes së BE-së kundrejt Kosovës. Haradinaj në letër kreu i Qeverisë, duke iu drejtuar Mogherinit thotë se, Kosova dëshiron raporte shumë të afërta me Bashkimin Evropian por që …

Më shumë

Kandiq: Serbia është shtet i gjenocidit

Duke reflektuar në vitin 2003, kur Prokuroria e Krimeve të Luftës filloi punën e saj, Natasha Kandiq vuri në dukje se situata aktuale është e vështirë të kuptohet, pasi fillimi i procesit të përcaktimit të përgjegjësisë për krimet ishte çuditërisht i mirë. Si është e mundur që një shtet që …

Më shumë

Edhe një ndihmë e madhe amerikane

Dje u nënshkrua një marrëveshje e re në mesh SHBA-ve dhe Kosovës që mundëson 20 stipendione të plota për gra kosovare në fusha që kanë ndërlidhje me sektorin e energjisë. Marrëveshja ka vlere prej afër një milion dollarë. Gazeta Express ka intervistuar Robert Denson, Presidentin e kolexhit DMACC në IOWA …

Më shumë
Loading...