Kryefaqja / LAJME (page 320)

LAJME

Nora Gjakova nderon Kosovën me medalje në Kinë

Xhudistja nga Kosova Nora Gjakova i ka sjellë një sukses tjetër Kosovës në sportin e xhudos, pasi ka siguruar medaljen e argjendtë duke shkuar deri në finale në Masterin që po mbahet në Goungzhou të Kinës. Nora Gjakova nuk arriti ta mposhtë japonezen Tsukasa Yoshida në finale, kategoria -57 kg, …

Më shumë

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në Kinë

Distria Krasniqi e ka përmbyllur me sukses maksimal garën e saj në World Judo Masters, Guangzhou 2018. Xhudistja nga Kosova arriti të mposhtë në finale xhudisten japoneze, Kondo Ami. Ami ishte medaliste olimpike dhe nuk ishte sfidë aspak e lehtë për Distrian. Por, përkundër vështirësisë së duelit, Distria ishte e …

Më shumë

Bosch mbron Kosovën për ushtrinë, del kundër propagandës serbe

Ish-ambasadori i Mbretërisë së Holandës në Kosovë, Robert Bosch ka demantuar lajmet lidhur me atë se Kosova po bënë probleme e jo Beogradi. Ai përmes një shkrimi ka thënë se paraqitja e Kosovës nëpër këto raportime është larg realitetitit dhe se është një propagandë e pastër serbe “Radioja kombëtare holandeze …

Më shumë

Phillips uron Kosovën për ushtrinë: U shpagua mundi i UÇK-së

Eksperti i Politikës së Jashtme, David Phillips, pas themelimit të ushtrisë ka uruar Kosovën, me ç’rast ka thënë se u shpagua sakrifica e UÇK-së për këtë ditë raporton “Zeri.info”. Në një reagim të tij, Phillips ka theksuar se Kosova duhet të vazhdoj rrugën e saj euroatlantike. Ja reagimi i plotë …

Më shumë

Përplasje mes studentëve dhe policisë para kryeministrisë, ngrohja bëhet sërish shkak

Momente tensioni mes studenteve dhe policisë tek Kryeministria. Mësohet se policia nuk ka lejuar ngrohëset prej gazi, çka ka shkaktuar reagimin e studentëve. Policia ka bllokuar ngrohëset prej gazi, ndërsa studentët shprehen se do vijojnë të qëndrojnë edhe sonte para Kryeministrisë pavarësisht temperaturave të ulëta. “Punonjësit e policisë na penguan, …

Më shumë

Liridona, pilotja e parë e helikopterit në ushtrinë e Kosovës

Liridona Baftjari nga fshati Malishevë në Gjilan, është pilotja e parë e helikopterit nga radhët e FSK-së. Forcat e Sigurisë së Kosovës janë kthyer në Ushtri të Kosovës. Shteti 10 vjeçar më në fund e bëri Ushtrinë e vet.Liridona Baftjari nga fshati Malishevë në Gjilan, është pilotja e parë e …

Më shumë

Të martën fillojnë protestat e studentëve shqiptarë në Maqedoni!

Revolta studentore në Maqedoni po fillon. Protestat e paralajmëruara, ditë më parë, nga studentët shqiptarë të Maqedonisë, si duket po bëhen realitet. Durimit të tyre i erdhi fundi. Para pak çastesh edhe zyrtarisht nga këshilli nismëtarë për organizimin e protestave njoftuan se ditën e martë me datë 18.12.2018 me fillim …

Më shumë
Loading...