Kryefaqja / LAJME (page 322)

LAJME

Reagon Rusia: Të vetmit që mbështesin shqiptarët e Kosovës janë Amerika

Vendimi i Prishtinës për të formuar Ushtrinë duhet të jetë temë diskutimi në Këshillin e Sigurimit të OKB, tha Konstantin Kosachov, kreu i Këshillit të Federatës Ruse të Komitetit të Federatës Ruse për Çështjet Ndërkombëtare. “Është shumë e mundur që Prishtina është duke u përgatitur për luftë. Kjo është, natyrisht, …

Më shumë

Maqedonia kundër Ushtrisë së Kosovës dhe taksës ndaj Serbisë

OKryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, është shprehur njëjtë sikur edhe NATO-ja sa i përket vendimit të Kosovës për transformimin e Forcës së Sigurisë. Zaev ka thënë nuk është tani momenti për tensione në rajon, andaj edhe ka bërë thirrje për kujdes, me qëllim sigurimin e paqes dhe të bashkëpunimit në …

Më shumë

Ambasadori amerikan i gëzohet krijimit të ushtrisë: SHBA është me ju

Ambasadori amerikan, Philip Kosnett ka përshëndetur formimin e Ushtrisë së Kosovës. Kosnett ka deklaruar se shteti i Kosovës, tani më shumë se kurrë më parë duhet të bashkëpunojë me komunitetet pakicë si dhe të koordinohet me aleatët dhe partnerët e NATO’së. Këto deklarata, Kosnett i bëri përmes një postimi në …

Më shumë

New York Times: Kosova voton formimin e Ushtrisë, sfidon Serbinë

Edhe gazeta prestigjioze amerikane “The New York Times”, ka raportuar sot për krijimin e Ushtrisë së Republikës së Kosovës. “Kuvendi i Kosovës voton për të krijuar Ushtrinë, sfidon Serbinë dhe NATO-n”, është titulli i mediumit amerikan. Në këtë shkrim gjithashtu është përmendur mbështetja e fuqishme amerikane për krijimin e Ushtrisë …

Më shumë

Ditë historike, Kuvendi voton sot formimin e Ushtrisë

Kuvendi i Kosovës sot në ora 10:00 do të mbajë seancë plenare ku do të votohen tri projektligjet për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri, Projektligji për Ministrinë e Mbrojtjes, Projektligji për Forcën e Sigurisë së Kosovës si dhe Projektligji për shërbim në Forcën e Sigurisë së …

Më shumë

Haziri: Qeveria po bëhet mosmirënjohëse ndaj BE-së për Ushtrinë

Kryetari i Komunës së Gjilanit njëherit Nënkryetar i LDK-së, Lutfi Haziri, duke folur për formimin e Ushtrisë së Kosovës ka thënë se Qeveria e Kosovës është treguar mosmirënjohëse ndaj Bashkimit Evropian, me rastin e krijimit të Ushtrisë. Sipas tij Kosova nuk duhet ta themelojë ushtrinë pa u koordinuar me miqtë …

Më shumë
Loading...