Kryefaqja / LAJME (page 338)

LAJME

Reagon BE: Ushtria e Kosovës vetëm në përputhje me Kushtetutën

Pas paraljmërimeve të sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, rreth transformimit të FSK-së në Ushtri, ka reaguar edhe Bashkimi Evropian. Zëdhënësja e BE-së, Maja Kocijançiq ka deklaruar se mandati i FSK-së duhet të ndryshohet vetëm në përputhje me Kushtetutën e vendit. “BE vazhdon të ndajë pikëpamjet e qarta të …

Më shumë

EUobserver: Serbia kërcënon të pushtojë Kosovën

Një nga mediat më të njohura në Evropë, “EUobserver”, i ka kushtuar një artikull zhvillimeve të fundit në Kosovë dhe kërcënimeve që vijnë nga Serbia në lidhje me Ushtrinë e Kosovës. Serbia, e mbështetur nga një fushatë e lajmeve të rreme, ka akuzuar Kosovën për planifikimin e ‘spastrimit etnik’ të …

Më shumë

Berisha: Më përpara e takoj një serb sesa Thaçin

Sali Berisha, kryeministër e president i dikurshëm i Shqipërisë, ka sulmuar përsëri presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, për idenë e tij për “korrigjim kufijsh mes Kosovës e Serbisë”. Berisha ka vlerësuar në T7, se plani i Thaçit për kufijtë parasheh ndarjen e Kosovës. Ai ka thënë po ashtu se Thaçi …

Më shumë

Berisha: Fadil Hoxha ishte tradhtar si Enver Hoxha

Sali Berisha, kryeministër e president i dikurshëm i Shqipërisë, ka kujtuar deklaratat e ish-diktatorit shqiptar, Enver Hoxha, për Kosovën. “A e dinë qytetarët e Kosovës, që nuk guxonte, kush gjer pas viteve ‘80, të shqipëronte fjalën Tivar në Shqipëri”, ka pyetur Berisha në emisionin “Pressing”, në televizionin T7. “A e …

Më shumë
Loading...