Kryefaqja / LAJME (page 350)

LAJME

Insistojnë partitë shqiptare, gjuha shqipe të figurojë në Kushtetutë

Refuzimi i shumicës parlamentare, që të diskutohet për amendamentet e propozuara nga opozita shqiptare, lidhur me ndryshimin e një përkufizimi në Kushtetutë që ka të bëjë me gjuhën shqipe, ka nxitur reagime të shumta. Opozita shqiptare në Maqedoni po kërkon që përkufizimi “gjuha të cilën e flet bashkësia etnike prej …

Më shumë

Ekstremistët grekë kërcënojnë shqiptarët: Do godasim 64 shqiptarë

Një organizatë ekstremiste e fshehtë greke me emrin “Grupi i lartë i policisë” ka kërcënuar publikisht disa figura publike në Shqipëri, ku i pari në listë është gazetari investigativ i Report TV, Artan Hoxha. Në komunikatën e lëshuar nga kjo organizatë ekstremiste greke, të publikuar nga siti “himara.gr” thuhet se …

Më shumë

Tuz: Largohet emri i Titos, vendoset flamuri shqiptar

Një ditë pasi të rinjtë e Partisë Demokratike të Socialistëve në Tuz kanë vendosur emrin e Titos në malin Deçiq, persona të panjohur e kanë hequr atë dhe kanë vendosur flamurin shqiptar. Sipas portaleve nga Tuzi por edhe atyre në gjuhën malazeze, gjatë ditës në Tuz ka pasur forca shtesë …

Më shumë

Skandal: Qytetarët blejnë vaj ulliri të falsifikuar/ AKU hesht

Produktet ushqimore dhe mënyra e tregtimit të tyre janë bërë kryefjalë dite, më së shumti kohët e fundit, emisionet investigative kanë konstatuar shumë skandale në produketet që prodhohen. Nga skandalet e ndryshme ushqimore nuk mund të përjashtojmë edhe vajin e ullirit. Nga një denoncim i ardhur në redaksinë e CNA.al, …

Më shumë

“Takimin Thaçi-Putin e mundësoi Vuçiqi”

Ish-ministri i Jashtëm i Serbisë, Vuk Jeremiq, që ia kishte mësyrë edhe karriges të të parit të OKB-së, ka thënë se takimi i presidentit të Rusisë, Vladimir Putin dhe atij të Kosovës, Hashim Thaçi në Paris është bërë i mundshëm nga Aleksandër Vuçiq. Duke kritikuar Vuçiqin për këtë, ai e …

Më shumë

Lëshohet urdhëri, policia kërkon Gruevskin

Ministria e Punëve të Brendshme pas njoftimit nga Gjykata Penala që nuk ka mundur të gjejë të akuzuarin Nikolla Gruevski për t’i dorëzuar vendimin që menjëherë të paraqitet në burg, ka nënshkruar fletarrest, informon Alsat-M. Ju njoftojmë se Gjykata Themelore Shkupi 1 ka dhënë urdhër për arrestimin e Nikolla Gruevskit …

Më shumë
Loading...