Kryefaqja / LAJME (page 362)

LAJME

Arrihet marrëveshja Kosovë-Mali i Zi për Demarkacionin

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe presidenti i Malit të Zi, Filip Vujanoviq kanë dalë me një deklaratë të përbashkët për ratifikimin e marrëveshjes së Demarkacionit. Këtë e ka bërë të ditur presidenti Thaçi përmes një konference për media. “Në këtë 10 vjetor të Pavarësisë, Kosova po shënon progres të …

Më shumë

Pakti detar/ Firmëtarët e marrëveshjes në 2009, sot kundërshtarët më të mëdhenj!

Pakti detar mes Shqipërisë dhe Greqisë ka trazuar shpeshherë kampet politike në Shqipëri. Në vitin 2009, kur qeveria “Berisha” lidhi një marrëveshje me palën greke, opozita e atëhershme e kundërshtoi me forcë. Ekspertët kundërshtuan disa momente të rëndësishme, ku Shqipëria, sipas përllogaritjeve të tyre, humbiste një sipërfaqe ujore prej 335 …

Më shumë

Kolonel Demiraj: Të reagojmë ndaj fyerjeve të klaneve ekstremiste antishqiptare

Ish-ministri i Brendshëm, kolonel Dritan Demiraj ka reaguar pas deklaratës së presidentit Grek Pavlopulos që Shqipëria duhet të harrojë çështjen çame. Në një reagim të gjatë kolonel Demiraj kërkon një reagim ndaj ndaj fyerjeve të klaneve ekstremiste antishqiptare. Reagimi i plotë:  “Te nderuar bashkekombas! Termi “Fqinj i mirë” në politikën e …

Më shumë