Kryefaqja / LAJME (page 363)

LAJME

USHTRIA E KOSOVËS FORMOHET NË DHJETOR

Projektligjet të cilat i hapin rrugë transformimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës në kapacitete ushtarake, pritet të procedohen për dëgjim të dytë në Kuvend, gjatë muajit të ardhshëm. Projektligji për Ministrinë e Mbrojtjes, ai për Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe Projektligji për Shërbim në Forcën e Sigurisë së …

Më shumë

Limaj emërohet koordinator kombëtar i dy qeverive

Fatmir Limaj, është emëruar koordinator kombëtar i dy qeverive për mbikëqyrjen dhe zbatimin e marrëveshjeve të arritura mes dy vendeve. Me propozim të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama dhe me miratimin e dy qeverive (Kosove-Shqipëri), zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, është emëruar koordinator kombëtar i dy qeverive për mbikëqyrjen dhe …

Më shumë

Deklaratat e fuqishme nga Rama, vjen reagimi nga Daçiq

Ivica Daçiq ka reaguar pas deklaratave të fuqishme nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në ditën e marrëveshjeve të bashkëpunimit mes Qeverisë së Kosovës dhe Shqipërisë. Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq ka reaguar pas deklaratave të fuqishme nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në ditën e …

Më shumë

Sheshe të tëra të New Yorkut stolisen me flamuj kombëtar

Në prag të festes së Flamurit përveç organizmave dhe manifestimeve te shumta që do mbahen lagje dhe sheshe të tera janë stolisur me flamuj kombëtar. Shoqata plave-guciase Fondacioni Plavë Guci sponsoroj vendosjen e flamujve në Brooklyn NY. Kjo u be e mundur fal angazhimeve institucionale të Mark Gjonaj, zyrtar i …

Më shumë

Kosova ngritët për 33 pozita në renditjen botërore

Përfaqësuesja e Kosovës në futboll ka shënuar ngritje në renditjen botërore të shteteve, pas suksesit në Ligën e Kombeve. Në fazën e grupeve të Nations League, Kosova përfundoi si fituese e grupit 3 të Ligës D. Me 4 fitore dhe 2 barazime në gjashtë ndeshje, ‘Dardanët’ e përfunduan aventurën në …

Më shumë

DioGuardi: Maqedonia pa shqiptarët falimenton

Kryetari i Ligës Qytetare Shqiptaro – Amerikane dhe ish-kongresisti Joe DioGuardi në një intervistë për Iliria News Agency fokuset për zhvillimet aktuale në Maqedoni dhe çështjen shqiptare. Ai thotë se pas zgjedhjeve të reja në Kongresin Amerikan, shqiptarët kanë miq dhe aleatë që kanë të njohur çështjen shqiptare dhe do …

Më shumë
Loading...