Kryefaqja / LAJME (page 364)

LAJME

“RENEA s’merret me etninë, vepron sipas ligjit!”

Ish drejtuesit e repartit elite, RENEA thonë se ne ngjarjen e Bularatit reparti ka vepruar sipas ligjit. Sadetin Fishta shpjegon për Top Channel se RENEA nuk merr urdhër për të qëlluar. Ata ndjekin procedurën pa u ndikuar nga rrethana te jashtme. RENEA është elita e policisë shqiptare. Ish-reparti 326 në …

Më shumë

Zbulohet vendi dhe data kur do mbahet mbledhja e dy Qeverive Shqipëri-Kosovë

Mbledhja e Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë do të mbahet më 26 nëntor në qytetin e Pejës. Kështu ka bërë të ditur zëvendëskryeministri Fatmir Limaj, gjatë mbledhjes së Qeverisë, ku edhe ka numëruar çështjet kryesore që do të shqyrtohen. “Synimi jonë është të keni një marrëveshje konkrete për …

Më shumë

Vrasja e grekut në Gjirokastër, Xhufi për Report Tv: Ka qarqe që nxjerrin patologji antishqiptare

Ngjarja e rëndë e një dite më parë për historianin Pëllumb Xhufi ka qenë e paramenduar nga autori 35 vjeçar grek Kostantino Kaçifa. Sipas Xhufit ngjarja është e izoluar dhe nuk duhet të ndikojë në marrëdhëniet e mira midis 2 qeverive. Për historianin Pëllumb Xhufi ngjarja e ndodhur në fshatin …

Më shumë

Artan Hoxha: Kaçifa s’ishte i vetëm, ka nisur një hetim i padrejtë mbi RENEA-n

Gazetari investigativ i Report Tv, Artan Hoxha, ka thënë në studion e lajmeve në Report Tv, se ekstremisti grek që u ekzekutua në Bularat të Gjirokastrës, nuk ka vepruar i vetëm. Hoxha ka thënë se ai ishte një profesionist në qitje, dhe se është ndihmuar nga të tjerë persona të …

Më shumë

Terroristi grek kishte planifikuar sulmin në Gjirokastër

Kostandinos Kaçifas, 35 vjeçari që u vra nga Renea në fshatrat e Gjirokastrës, kishte planifikuar sulmin ndaj policisë shqiptare këtë 28 tetor. Dita kur në Bularat zhvillohej një festë e qytetarëve pseudogrek (të shitur për një penzion të shtetit të falimentuar), Kaçifas kishte parashikuar “t’i çonte një mesazh” siç shkruan …

Më shumë

Ngjarja në Gjirokastër, historiani Arben Llalla: Ushtari grek provokoi, e njoh prej 6 vitesh, ja e vërteta

Historiani Arben Llalla tha se viktima ishte ushtar, pjesë e ‘Legjioneve të Shenjta 2012’ dhe anëtar i Agimit të Artë. Sipas tij, grekët po ndryshojnë versionin e ngjarjes duke e paraqitur rastin sikur ushtari u elzekutua në mbrojtje të flamurit grek në Shqipëri, por e vërteta është e kundërta. Historiani …

Më shumë

Atdheu në rrezik, shpreh shqetsimet e tina At Nikollë Marku

Rreziku i helenizimi grek , është një doktrinë e përpunuar në shekuj dhe e asimiluar si ideologji politike e një shteti fqinj të Shqipërisë, e shtetit grek, qysh prej krijimit të tij. Thelbi i tij është shtrirja politike e Greqisë në kufijtë e Perandorisë së dikurshme Bizantine.Kjo doktrine po mundohet …

Më shumë

Përveç medaljeve, tri super xhudistet nga Kosova fituan edhe pikë në rrugë për Lojërat Olimpike Tokyo 2020

Xhudistet nga Kosova morën tri medalje në Grand Slamin në Abu Dhabi. Nora Gjakova u kurorëzua me medaljen e artë, ndërsa Majlinda Kelmendi dhe Distria Krasniqi morën nga një medalje të argjendtë. Ky ishte një rikthim mrekullushëm për Majlinda Kelmendin, pasi ajo mungoi 14 muaj jashtë aktiviteteve sportive, mirëpo sot …

Më shumë

Ministria e Jashtme shqiptare reagon ‘dhembë për dhembë’ me Athinën: Zhgjënjyese…

Menjëherë pas reagimit të Athinës, vjen dhe reagimi i ministris për Evropën dhe Punët e Jashtme. Ministria shpreh keqardhjen për politizimin e pajustifikueshëm të ngjarjes së ndodhur sot në Bularat nga shteti fqinj. Gjithashtu ajo shpreh zhgënjimin dhe bën thirrje për maturi. “Rrethanat në të cilat humbi jetën shtetasi Kacifa, …

Më shumë

Vrasja në Bularat, historiania: RENEA bëri detyrën, Greqia të kërkojë falje

Në lidhje me ngjarjen në Bularat ka reaguar edhe historiania Elena Kocaqi, e cila thotë se RENEA ka bërë detyrën. Në një status në Facebook, ai thotë se në çdo vend të botës të qëllosh me armë policinë dhe të mos pranosh të dorëzohesh, egzekutohesh. Sipas saj, shteti grek duhet …

Më shumë
Loading...