Kryefaqja / LAJME (page 370)

LAJME

Jeremiq: Kosova mund të bashkohet me Shqipërinë

Kryetari i Partisë Popullore serbe, Vuk Jeremiq, pretendon se presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, po përshpejton negociatat për demarkacionin e kufirit me Kosovën, në mënyrë që marrëveshja e Vuçiqit me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi, të finalizohet në katër muajt e parë të vitit 2019. Siç raporton FoNet, Jeremiq ka …

Më shumë

Merita për krijimin e Ushtrisë së Kosovës i takon Adem Jasharit dhe tërë dëshmorëve që i flijuan për çlirim dhe bashkim kombëtar

Klasa e çorientuar politike është fajtore për korrupcionin, papunësinë, shpërnguljen e vazhdueshme të popullit shqiptar nga trojet tona, mos shtrirjen e pushtetit në tërë hapësirat e territorit juridik të Republikës së Kosovës dhe tendencave të vazhdueshme që për përfitime partiake e klanore kanë cenuar rëndë integritetin dhe mirëqenien e kombit …

Më shumë

“Greqia miliona për portalet dhe gazetarët shqiptarë, Tsipras e pranon: E bëjmë prej vitesh”

Ministria e Jashtme dhe ajo e Mbrojtjes e Greqisë kanë shpenzuar miliona euro nga “fondi sekret” i tyre për të financuar portalet dhe gazetarët në Shqipëri, në funksion të propagandës politike të Athinës. Kryeministri i Greqisë, Aleksis Tsipras, ka pranuar se Greqia financon prej vitesh përmes “fondit sekret” media dhe …

Më shumë

Ambasadori i Norvegjisë në Beograd: Kosova ka të drejtë ta ketë ushtrinë e saj

Ambasadori i Norvegjisë në Beograd, Arne Bjornstad ju ka deklaruar medieve serbe se Kosova ka të drejtë ta ketë ushtrinë e saj. Gjatë intervistës për agjencinë e lajmeve BETA ai ka shtuar më tutje se ushtria e Kosovës duhet të marrë parasysh pozitën e pakicave etnike dhe procedurën ligjore. Ndërsa …

Më shumë

Gazetarja shqiptare bën për ‘ujë të ftohtë’ Vuçiç, fshin djersët nga sikleti (Video)

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçic është vënë në siklet në mes të Beogradit teksa eshte pyetur se “çfarë kushtesh ka Serbia për njohjen e Kosovës si shtet? ”Pyetja eshte bere nga gazetarja e Agjencisë së Lajmeve KosovaPress, Nerënxa Jakupi, gjate një konference për media të mbajtur pas një paneli të …

Më shumë

Këto janë disa nga mediat shqiptare të financuara nga Greqia

Pas skandalit të publikuar ditën e djeshme që mjaft media në vendin tonë janë financuar nga Greqia, Fax News ka siguruar edhe emrat. Bëhet fjalë për portalet dhe institucionet: Albanian Free Press, Noa.al, Himara.Gr, Epirus (gazetë në veri të Greqisë), Instituti i Studimeve Mediatike. Por kjo nuk është lista e …

Më shumë

”Çmenden” serbët, Shqipëria e Madhe po bëhet

Mediat serbe janë çuar peshë pas deklaratës së djeshme të ministrit të Diasporës të Shqipërisë, Pandeli Majko i cili tha se që nga 1 janari nuk do të ketë kufi mes Shqipërisë e Kosovës. Shefi i zyres serbe në Kosovë, Marko Gjuriq e ka quajtur këtë vendim si joserioz dhe …

Më shumë

Gjykata Penale vulosi vendimin për Gruevskin, ka dy javë afat të paraqitet në burg

Gjykata Penale dje ka pranuar vendimin e gjykatës së Apelit ku është vërtetuar vendimi i shkallës së parë, që parasheh dy vite burg për ish kryeministrin, Nikolla Gruevski. Gjykata Penale ka vulosur këtë vendim, dhe Gruevski ka dy javë kohë të paraqitet në burg.

Më shumë

Komandanti i FSK-së: Ushtria do të veprojë në gjithë territorin e Kosovës

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama, ka thënë se miratimi i projektligjeve për transformimin e kësaj force në ushtri është një e arritur e madhe për shtetin e Kosovës.
 Ai ka theksuar se kompetencat e FSK-së do të jenë të njëjta me ato të ushtrive moderne …

Më shumë

Edi Rama: ‘Kosova duhet të dijë se e ka në krah vëllaun e madh’

Kryeministri i Shqipëris, Edi Rama në një intervistë gjatë ditës së sotme ka treguar gadishmëri për ta mbështut Kosovën në çdo hap që e bën. ‘Kosova dhe Shqipëria janë një, vetëm një kufi na ndan, gjithsesi nuk është problem qe ne ta ndihmojm Kosovë apo ata Shqipërin.’ tha ai në …

Më shumë
Loading...