Kryefaqja / LAJME (page 371)

LAJME

Në Bosnje rrezikohen 10 mijë vende pune pas taksës së Kosovës

Pas vendimit të djeshëm të Qeverisë së Kosovës për vendosjen e takës doganore 100% për produktet serbe dhe boshnjake ka reaguar edhe Vjekoslav Vukoviq, nënkryetar i Dhomës së Tregtisë së Jashtme të Bosnjës. Ai ka thënë se me këtë vendim rrezikohen 10,000 vende pune në Bosnje. ”10,000 vende pune janë …

Më shumë

Mediat në Britani për taksën: Kosova godet Serbinë me vend

Mediumi prestigjioz britanik, vënien e taksës 100 % nga Qeveria e Kosovës ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjë-Hercegovinës, e konsideron si goditje, pasi Serbia bllokoi anëtarësimin e Kosovës në Interpol. Siç shkruan tutje Reuters, nga vendimi i Qeverisë u kërkua gjithashtu të ndalohet hyrja e ndonjë malli që nuk e …

Më shumë

Skenderaj dhe Drenasi largojnë produktet serbe

Komuna e Mitrovicës, ajo e Vushtrrisë, e Skenderajt dhe e Drenasit kanë zbatuar urgjentisht urdhëresën e Ministrisë së Tregtisë dhe të Industrisë së Republikës së Kosovës që të hiqen nga shitja të gjitha produktet të cilat përmbajnë mbishkrime përçmuese dhe fyese për Kosovën. Inspektorët e Komunës së Mitrovicës, të Vushtrrisë, …

Më shumë

DHJETË ARSYE PSE DUHET TA BOJKOTOJMË BARKODIN 860

Sa herë që ndodhemi para rafteve të marketeve dhe zgjasim dorën për të marrë ndonjë produkt serb që mbanë barkodin 860, duhet të na kujtohen masakrat gjithandej Kosovës. Duhet të na kujtohen nënat e Gjakovës. Duhet të na kujtohen varrezat masive në Petrovosello, Rudnicë, etj. Duhet të na kujtohet fotografia …

Më shumë
Loading...