Kryefaqja / LAJME (page 38)

LAJME

U botua libri “Platforma për Shqipëri të Bashkuar”

Ideatori i Lëvizjës për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu përmes një njoftimi në rrjetin social facebook ka njoftuar opinionin për botimin e librit “Platforma për Shqipëri të Bashkuar”.  “Platforma për Shqipëri të Bashkuar” me autor Tahir Veliu, përmban në thelb, fazat e çlirimit dhe bashkimit të trojeve shqiptare në një …

Më shumë

MIRDITË: I VENDOS DJALIT EMRIN AUTOCHTHONOUS

9 Maj i vitit 2015 në Shqipëri solli në jetë një djalë me emrin Autochthonous. Sigurisht që emri Autochthonous lidhet përzemërsisht me ngjarjet e 14 Tetori 2014 në qiellin e Serbisë.. Një Mirditor, fëmijës së tij të tretë i vendos emrin e këtj Flamurit i cili u ngrit në mbrëmjen …

Më shumë

Mbishkrime shqipe 2500 vjeçare në Turqi

Nga Altin Kocaqi Azia e Vogël është një minierë shumë e pasur me mbishkrime të vjetra të gjuhës së Pellazgëve të cilat, për fatin e mirë, një pjesë shumë e madhe e tyre është shkruajtur në dygjuhesh edhe na jep mundësin të afrohemi të gjuhët e panjohura. Dygjuhëshit Caro-Egjyptian edhe …

Më shumë

Rroftë Sanxhaku, rroftë Shqipëria e Bashkuar

Ndjehemi krenar, mbetemi ata që jemi:Ne, me sllavët nuk kemi asgjë të përbashkët (duke përfshirë boshnjakët) ndjehemi krenar neve Shqiptarët e veriut, cilëve na e kanë marrë gjuhen, por kurrë nuk do mund të na e marrin historinë dhe origjinën, e nuk do të mund të na marrin as të …

Më shumë

Shqipëria rezerva nafte më shumë se BE

Shqipëria zotëron një potencial mjaft të madh kur vjen fjala te pasuritë minerare. Ndërkohë që, sipas drejtorit të përgjithshëm të grupit kanadez “Petromanas”, Glen McNamara, me rezervën prej 430 milionë tonësh naftë të zbuluar, aktualisht mbetet vendi me fushën më të madhe naftëmbajtëse tokësore në Evropë. “Shqipëria zotëron fushën më …

Më shumë

Studime gjermane: Gjuha shqipe 15 shekuj më e vjetër se gjermanishtja

Rastësisht duke studiuar gjuhen gjermane gjeta këtë tabelë, ku thuhet se: gjuha shqipe ka ekzistuar 2000 vjet para Krishtit, ndërsa gjermanishtja vetëm 500 vite para Krishtit, dhe se gjermanishtja ka lindur nga përzierja e Ilirishtes, Italishtes dhe gjuhes Kelte, sipas Prof.Dr.Lutz Mackensen, shkruan gjuhëtari Engjell Buxhaku.

Më shumë

Celina: S’jam norvegjez, por shqiptar

Bersant Celina ua ka bërë me dije norvegjezëve se nuk është ndier asnjëherë norvegjez, për atë vendosi ta refuzonte këtë Përfaqësuese, duke iu bashkuar Kosovës. “Ndihem shqiptar i Kosovës. Ky vend më donte dhe shfaqi interesim më të madh. Dhe, kështu ndodhi”, ka thënë 19-vjeçari për mediet norvegjeze. “Unë e …

Më shumë

LSHB reagon ndaj arrestimit të ish-ushtarit të UÇK-së

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar reagon ashpër ndaj arrestimit të ish-ushtarit të UÇK-së Albert S nga policia Zvicërrane më qëllim të ekstradimit në Serbi. Arrestimi është bërë më kërkesën e Serbisë. Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar denon aktin e arrestimit nga ana e autoritetëve Zvicërrane dhe i bënë thirrje të …

Më shumë

U mbajt në Tuz manifestimi “Zëri i Vëllazërisë 2016”

Shoqata e vëllazërisë Kosovë – Malësi e Madhe “Martin Dreshaj”, në bashkëpunim me Shoqatën atdhetare “Dukagjini” nga Shkodra, edhe këtë vit si vite më radhë po vazhdon me organizimin e manifestimit kulturo-artistik “Zëri i Vëllazërisë”. Manifestimi i gjashtëmbëdhjetë i Zërit të Vëllazërisë, aktivitet ky i cili bashkon shoqatat nga Kosova, …

Më shumë