Kryefaqja / LAJME (page 4)

LAJME

KULLAT E FAMILJES JASHARI NË GJENDJE TË RËNDË, MUND TË PËRKEQËSOHEN

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari ka pritur sot anëtarët e Komisionit Parlamentar për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor, në krye me kryetarin e komisionit Muharrem Nitaj, si dhe drejtorin e Agjensionit për Menaxhim të Komplekseve Memoriale, Bislim Zogaj. Jashari i ka njoftuar për gjendjen e …

Më shumë

Profesoresha shqiptare godet Jankullovskën: 6 vjet janë pak, një shekull për ty ishte hak

Profesoresha e UT-së, Gjyla Çeliku ka komentuar dënimin e ish ministres së punëve të brendshme, Gordana Jankullovska, me 6 vjet arrest. Në një deklaratë për Gazetën lajm, Çeliku vlerëson se gjashtë vite janë pak për Jankullovskën. “6 vjet janë pak, një shekull për ty ishte hak. Vazhdojmë me procedurat e …

Më shumë

JA SI PO VDESIN SHQIPTARËT 1100 “BANDAT” E FURRAVE TË BUKËS, QË PO “VRASIN” ME 9 KIMIKATE TË RREZIKSHME E MIELL KANCEROZ

Përveçse me miell serbo-rus, të prodhuar para 30-40 vitesh e që përdoret si tagji për kafshët, buka në Shqipëri, prodhohet (manipulohet) dhe me 9 përbërës kimikë, të cilët në vendet e BE, janë të ndaluar kategorikisht në gjithë zinxhirin ushqimor të produkteve me “brumra”, ndërsa në Shqipëri janë lejuar me …

Më shumë

A po zbehet ideja për ndryshimin e kufijve?

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, si lehtësuesja kryesore në dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ende nuk ka dalë me një elaborim të plotë të kësaj ideje. Kurse presidentët e të dyja vendeve, bazuar në deklaratat e tyre të ditëve të fundit, nuk qëndrojnë më në të njëjtat …

Më shumë

Historiani gjerman Heinrich Winkler: Nëse Serbia bashkohet me BE, do të jetë “Kali i Trojës” i Putinit

Bashkimi Europian po pakësohet gradualisht dhe institucionet e saj, në vend që të mbrojnë demokracinë liberale, janë bërë një problem, thotë historiani gjerman Heinrich August Winkler. Ai shton se ka shenja të tjera të rënies së unitetit evropian. Kina po përpiqet të bëjë shumë vende evropiane të varura nga ajo …

Më shumë

Bastiset shtëpia e regjisorit sllavo-bullgar që bëri filmin kundër UÇK

Regjistori Jani Bojaxhi sot e konfirmoi se policia ka bastisur shtëpinë e tij në Strumicë. “Të nderuar, po, këtë mëngjes në shtëpinë e prindërve të mi në Strumicë, u bë bastisje nga policia dhe pas disa orësh, babai im Andoni (75) u arrestua dhe u soll në Shkup në stacionin …

Më shumë

Për shkak të Listës Serbe nuk ndryshon emri i FSK-së

“FSK-së do ti ndërrohet emri në faza të mëvonshme”. FSK fillimisht do t’i ketë 5 mijë pjesëtar aktiv, 3 mijë rezervistë”. Zëvendësministri i FSK-së, Burim Ramadani, ka sqaruar se për shkak të hezitimit të deputetëve serb për të votuar ndryshimet kushtetuese, emri i FSK-së do të mbetet i njëjtë edhe …

Më shumë

Juncker thotë se mund të ketë luftë në Ballkan, e përmend edhe Kosovën

Shefi i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, paralajmëroi sot, e premte, për rrezikun e shpërthimit të konflikteve të reja të armatosura në Ballkan nëse Bosnja, Shqipëria, Serbia, Maqedonia, Mali i Zi dhe Kosova nuk e ndjejnë se BE është serioze për t’u ofruar atyre anëtarësim në të ardhmen. “Nëse në rajonin …

Më shumë

Jashari: Copëtimi i Kosovës do të ishte shkelje e gjakut të dëshmorëve

Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari tha se sot ka përfunduar ceremonia shtetërore ku janë rivarrosur 157 dëshmorët e zonës së Drenicës. Jashari në Interaktiv të KTV-së tha se ka qenë një emocion i veçantë, por mbi të gjitha krenari që sot përfundimisht ata janë bashkë. Në këtë kompleks tash e …

Më shumë

Florian Marku nuk njeh kundërshtar, rrëzon rumunin pas dy raundesh në MMA

Florian Marku ka arritur të shënojë fitore ndaj rumunit Vranceanu Ion. Luftëtari shqiptar i arti marciale ishte dominues edhe në raundin e parë ku grushtoi shumë mbi rumunin. Në raundin e dytë ai tregoi që është i pamposhtur në MMA. Ai ka folur pas ndeshjes duke treguar se ëndrra e …

Më shumë