Kryefaqja / LAJME (page 40)

LAJME

Zgjedhjet, protestat e dekretet

Nga Rexhep Qosja Zhvillimet politike në Shqipëri i përcjell rregullisht në mediet elektronike e të botuara të Tiranës dhe të Prishtinës. Zhvillimet politikë në Shqipëri (e në Kosovë) tani e sa kohë më shkaktojnë dëshpërim, kur e kur dëshpërim e trishtim. Këto zhvillime politike i vështroj dhe për to mendoj …

Më shumë

Ofendoi shqiptarët, paditet Vulin

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve, Ragmi Mustafa, ka paditur ndaj Ministrit të Mbrojtjes të Republikës së Serbisë, Aleksandër Vulin, për qasjes diskriminuese dhe përdorimin e gjuhës së urrejtjes ndaj shqiptarëve. Ai në një postm në Facebook, ka publikuar padin dhe ka thënë së “Përdorimi i termit pezhorativ dhe ofendues …

Më shumë

Shqiptari sfidon grekët në mes të Nju Jorkut: A janë këta…?

Në kuadër të 75-vjetorit të Masakrës Çame, një grup shqiptarësh me paknarta në duar, drejtuar nga Presidenti i Rrënjëve Shqiptare Marko Kepi dhe Sait Bollati, i mbijetuar i masakrave greke ndaj popullsisë çame, u përballën me një grup shtetasish grekë që dolën nga konsullata dhe që në duar mbanin një …

Më shumë

Foto+Video/Jemi në gjendje lufte?! Ja pamjet sot në Bulqizë

Situata në vend kur shqiptareve iu është kërkuar për të shkuar në zgjedhje moniste është shumë e tensionuar. Qytetarët shqiptarë ndihen të fyer më këtë që po ndodh dhe tensioni është i pranishëm kudo. Më shumë së kushdo ndihen dibranët në fakt për vet atë çfarë ka ndodhur por situata …

Më shumë

DW: Mungesa e mallrave në veri të Kosovës, një krizë e orkestruar

Raftet e dyqaneve dhe stendat në tregjet e veriut të Kosovës tashmë janë gjysmë të zbrazura. Ky është reagimi i serbëve lokalë, të cilët bojkotojnë prodhimet kosovare, pas mbylljes së kanaleve të kontrabandimit të mallrave nga Serbia. Por, a është e gjithë kjo një krizë e organizuar? “Kjo është një …

Më shumë
Loading...