Kryefaqja / LAJME (page 400)

LAJME

Si asnjëherë më parë, Kosova i fiton tri medalje në një ‘Grand Slam’

Vajzat nga Kosova kanë shënuar sukses të jashtëzakonshem në Grand Slam-in që po mbahet në Abu Dhabi, duke fituar tri medalje. Një e artë e dy të argjendta. Majlinda Kelmendi, është rikthyer nga lëndimi në mënyrën më mbresëlënëse dhe frymëzuese të mundshme, duke e arritur finalen e Grand Slamit Abu …

Më shumë

Komandot shqiptarë pjesë e stërvitjeve të NATO-s “Trident Juncture 2018”

Efektivët e Batalionit Komando të Forcës Tokësore marrin pjesë në një nga stërvitjet më të mëdha të organizuara nga NATO në këto dekada. Në një njoftim, ministria e Mbrojtjes thotë se komandot tanë i janë bashkuar stërvitjes “Trident Juncture 2018”, pjesë e së cilës janë 50.000 trupa, 10.000 automjete, 65 …

Më shumë

Mitrovicasit shënojnë “Ditën e Plisit” në kullën e heroit Isa Boletini

Me këngë e valle mitrovicasit sot organizuan manifestimin gjithëkombëtar “Dita e Plisit”, i cili u mbajt në kullën e heroit kombëtar Isa Boletini, në fshatin Boletin të Mitrovicës. Në këtë manifestim, pos familjarëve të heroit Isa Boletini, morën pjesë edhe shumë qytetarë nga e gjithë Kosova E Shqipëria si dhe …

Më shumë

Majko: Kufiri Kosovë-Shqipëri nuk duhet t’i ngjajë atij Shqipëri-Greqi

Ministri i Diasporës në Qeverinë e Shqipërisë, Pandeli Majko, në një intervistë për Kosovapress ka deklaruar se në kufirin Kosovë-Shqipëri po krijohen në vazhdimësi plot barriera për lëvizjen e mallrave dhe njerëzve. Majko thotë Qeveritë shqiptare duhet të hapin kufijtë për lëvizjen e lirë të mallrave dhe njerëzve, që do …

Më shumë

Fatmir Xhafaj ka dhënë dorëheqjen nga detyra në postin e ministrit të Brendshëm të Shqipërisë

Fatmir Xhafaj ka dhënë dorëheqjen nga detyra e tij në postin e ministrit të Brendshëm të Shqipërisë. Lajmin e bën të ditur kryeministri Rama, i cili në vend të ministrit Xhafaj ka emëruar Gjeneral Sandër Lleshin. Ende nuk është publikuar një arsye zyrtare për dorëheqjen e ministrit të Brendshëm Xhafaj, …

Më shumë

Distria Krasniqi fiton medaljen e argjendtë në Abu Dhabi

22 vjeçarja nga Kosova është dashur të pajtohet me medaljen e argjendtë në Abu Dhabi, pasi është mundur me Ippon në finale nga garuesja nga Mongolia, Urantsetseg Munkhbat, në kategorinë deri në 48 kilogramë. Krasniqi në këtë Grand Slam të respektuar pati paraqitje të mirë duke arritur deri në finale …

Më shumë

Kotzias flet për pazarin: Fitojmë nga Shqipëria një sipërfaqe detare, sa krahina e Thesalisë

Pas dorëheqjes dhe largimit nga posti i ministrit të Jashtëm, Nikos Kotzias, ka nisur të flas pa rezerva diplomatike, kur vjen puna për arritjet e mëdha të tij në favor të Greqisë. Dhe ajo, për të cilën ish-ministri krenohet më shumë është marrëveshja në parim që ka arritur me ministrin …

Më shumë

UEFA dënon tifozët romë nga Romania për thirrjet “Kosova është Serbi”

Komisioni disiplinor i UEFA-së gjobiti sot romunët me një ndeshje pa spektatorë dhe një gjobë prej 73.000 euro për shkak të sjelljeve raciste të tifozëve në një ndeshje kundër Serbisë në Ligën e Kombeve. Romët e Romanisë janë gjobitur me 50,000 euro, pasi turma vazhdimisht thërrisnin “Kosova është Serbi” dhe …

Më shumë

Efektivët e Batalionit Komando të Shqipërisë marrin pjesë në një nga stërvitjet më të mëdha të organizuara nga NATO

Efektivët e Batalionit Komando të Forcës Tokësore të Shqipërisë marrin pjesë në një nga stërvitjet më të mëdha të organizuara nga NATO që prej Luftës së Ftohtë. Në një njoftim, Ministria e Mbrojtjes thotë se komandot shqiptarë i janë bashkuar stërvitjes “Trident Juncture 2018”, pjesë e së cilës janë 50.000 …

Më shumë

Ministri Mehmet Zemka në Parlamentin e Malit të Zi: Flamuri im është flamuri shqiptar!

Ministri shqiptar në qeverinë e Malit të Zi, Mehmet Zemka, është përplasur me deputetin serb në Kuvendin e Malit të Zi, për Kosovën, flamurin shqiptar dhe për kishën në Rumi. Deputeti serb e pyet se cili është flamuri i juaj? Ministri Mehmet Zemka është përgjigjur: Flamuri shqiptar!

Më shumë
Loading...