Kryefaqja / LAJME (page 401)

LAJME

Zv.ambasadori i SHBA: Do iu refuzojmë vizat zyrtarëve të korruptuar shqiptarë

Gjatë fjalës së tij në një aktivitet në Fakultetin e Drejtësisë, zv.ambasadori i SHBA në Tiranë Daniel Koski ka thënë se SHBA do vazhdojë të mbështesë shtetin ligjor në Shqipëri. Ai u shpreh gjithashtu se SHBA do të vazhdojë t’iu refuzojë vizat zyrtarëve të korruptuar. “Si provë, do të vazhdojmë …

Më shumë

“Pas Shqipërisë, të mbyllen lojërat e fatit edhe në Kosovë”

Ndalimi i lojërave të fatit në Shqipëri, po shihet si veprim i qëlluar edhe nga asamblisti i Lëvizjes Vetëvendosje (VV) në Komunën e Prishtinës, Eman Rrahmani. Ai në profilin e tij në Facebook, ndalimin, siç e ka quajtur ai, të bixhozit në shtetin shqiptar e ka cilësuar si njërën ndër …

Më shumë

E pret “Ferri” i Beogradit, Xherdan Shaqiri është gati…

Xherdan Shaqiri nuk shqetësohet për faktin që aid he Liverpool, pas dy javësh do të ndeshen në Serbi me Yllin e Kuq të Beogradit dhe as nuk trembet nga kërcënimet direkte, apo edhe atë të tërthorta, nga tifozët serbë, sikurse dhe nga presioni i stafit të ekipit kundërshtar. Futbollisti me …

Më shumë

Shtatorja e Komandantit Adem Jashari do të vendoset në Mitrovicë

Është mbajtur mbledhja e 11-të e rregullt e Kuvendit të Komunës, të cilën e udhëhoqi Jeton Ujkani, kryesues i Kuvendit të Komunës, në të cilën përveç këshilltarëve të Kuvendit Komunal, ishin të pranishëm edhe drejtorët e drejtorive komunale. Para se të votohej rendi i ditës, kryesuesi Ujkani propozoi një pikë …

Më shumë

Mediat serbe: Shqiptarët me amerikanët po përgatiten për luftë me forcat serbe

Ky informacion, sipas gazetë serbe “Novosti” ka ardhur nga shërbimi i inteligjencës serbe, dhe tregon se Prishtina po përgatitet për luftë me forcat serbe. Në mes të një plani djallëzor siç e quan gazeta serbe të udhëheqja e Prishtinës dhe aleatët e tyre perëndimorë po provokon Beogradin në tërheqjen e …

Më shumë

Shqiptarët e Kosovës Lindore po përballen me mjerimin, varfërinë dhe diskriminimin nga politika e Beogradit

Bashkimi Evropian, por edhe faktori ndërkombëtar, as nuk i ka përmendur ndonjëherë shqiptarët e Kosovës Lindore. Në anën tjetër serbët e veriut të Kosovës nuk paguajnë as taksa, as drita dhe nuk i respektojnë institucionet, tek shqiptarët e jugut të Serbisë ndodh e kundërta. “E njëjta Serbi kërkon të drejtat …

Më shumë

Skandali/ Kocaqi bën deklaratën e fortë: Ja pse politika shqiptare hesht përballë Greqisë

Zbulimi i skandalit të financimeve greke në Shqipëri ka tronditur opinionin publik në Greqi, ku të gjithë pyesin kush i ka dhënë ato para, për kë i ka dhënë dhe me çfarë qëllimesh. Këtë gjë e ka bërë të ditur gazetari Artur Bibe nga Athina, në një lidhje direkte me …

Më shumë

Xherdan Shaqiri “çmend” serbët e Crvena Zvezdës në Champions League

Xherdan Shaqiri është duke shkëlqyer me Liverpool në Ligën e Kampionëve. Futbollisti me orgjinë shqiptare, u besua si titullar sonte nga Jurgen Clopp, në sfidën e Liverpool kundër Crvena Zvezdës. Në minutën e 45` të ndeshjes, Shaqiri u bë protagonist, pasi dha asistin e golit të dytë për Liverpool, që …

Më shumë

Alarmi i BB: Shqipëria renditet pas Mongolisë dhe Libisë për sigurinë ushqimore

Ushqimet që hamë çdo ditë në vendin tonë janë gjithnjë e më të pasigurta. Së fundmi një studim i bërë nga Banka Botërore e rendit Shqipërinë të 6-tën sa i përket rrezikut të ushqimeve në rang ndërkombëtar. Sipas këtij raporti siguria ushqimore në Shqipëri renditet pas Mauritanias,Monglisë, Nikuaraguas,Libisë dhe Venezuelës. …

Më shumë
Loading...