Kryefaqja / LAJME (page 402)

LAJME

Agjenturat serbe dhe greke hedhin valle në mes të Tiranës

Ish-atasheu shqiptar në Turqi, Hajro Limaj i ftuar në “Arena” nga Dritan Hila në Ora News, tha se agjenturat serbe dhe greke hedhin valle në mes të Tiranës, duke shtuar se vitet e fundit është mjaft aktive edhe agjentura turke. Limaj: Shteti grek investon shumë në Shqipëri për agjenturën e …

Më shumë

Ambasadori i SHBA-së në Beograd rithekson: KOSOVA ËSHTË SHTET SOVRAN

Ambasadori i SHBA-së në Beograd, Kyle Scott, komentoi deklaratën e tij se Kosova është një shtet që shkaktoi reagime në Serbi. Ai u tha sot gazetarëve në Beograd se ky është një qëndrim i mirënjohur i SHBA-së dhe se nuk kishte parë ndonjë gjë të diskutueshme në atë deklaratë. Diplomati …

Më shumë

Sela: Në Kushtetutë të figurojë gjuha shqipe

Partitë opozitare shqiptare ashtu siç kanë paralajmëruar do të intervenojnë me amendamente në ndryshimet kushtetuese për të avancuar sipas tyre pozitën juridike të shqiptarëve në shtet. Lëvizja Besa e Bilall Kasamit tashmë ka hartuar katër amendamente me të cilat kërkon që shqiptarët të jenë shtetformues, që gjuha shqipe të definohet …

Më shumë

Deputeti i Merkelit ua thotë në Beograd: Pa e njohur pavarësinë e Kosovës nuk ka BE

Deputeti i Parlamentit Gjerman nga radhët e partisë së kancelares Angela Merkel, Peter Beyer, ka thënë se Serbia nuk mund të anëtarësohet në Bashkimin Evropian pa e njohur Republikën e Kosovës si shtet të pavarur dhe sovran, shkruan Gazeta Express. Këto deklarime deputeti gjerman i ka bërë në një intervistë …

Më shumë

Beyer: Serbia s’ka shansë të futet në BE pa e njohur Kosovën

Deputeti i parlamentit gjerman, Peter Beyer, njëherësh anëtar i partisë CDU të kancelares, Angela Merkel, ka pohuar se marrëveshja finale e dialogut Kosovë-Serbi, do të përfundojë me njohjen e Kosovës. “Në fund të këtij procesi Serbia duhet ta njohë Kosovën si shtet të pavarur dhe Kosova mund të bëhet anëtare …

Më shumë

NasDaily mahnitet nga toleranca fetare mes shqiptarëve – videoja e re merr mbi një milion shikime brenda 3 orëve

Një nga vlogerët më të njohur të rrjeteve sociale, Nuseir Yassin, i cili menaxhon faqet ‘NasDaily’, këto ditë është duke qëndruar në Shqipëri dhe thuajse çdo ditë po publikon video duke promovuar gjërat për të cilat shquhet Shqipëria dhe shqiptarët në përgjithësi. Ditë më parë ai kishte publikuar video duke …

Më shumë

Gjeloshaj: Institucionet malazeze të ndalin kishën ortodokse serbe në uzurpimin e pronave etnike shqiptare

Kryetari i Alternativës Shqiptare, Nik Gjeloshaj u bëri sot thirrje institucioneve malazeze që të deklarohën publikisht, a mund t’a zgjidhin problemin dhe të ndalin Kishën Ortodokse Serbe në uzurpimin e tokave të banuara me shekuj prej shqiptarëve. Nëse insitucionet nuk bëjnë punën e vet, Gjeloshaj paralajmëron se do të jemi …

Më shumë

KMDLNJ: Turqia po ndërhyn në punët e brendshme të Kosovës

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut konsideron se Turqia po ndërhyn në punët e brendshme të Kosovës. Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNJ) ka reaguar pas deklaratave të ministrit të jashtëm turk, Mevlut Çavusoglu që të mbyllen në Kosovë shkollat e …

Më shumë

Gruevski duhet të paraqitet në burgun e Kumanovës më 9 nëntor?!

Ish-kryeministri dhe ish-kryetari i VMRO-DPMNE-së, Nikola Gruevski, dënimin me burg prej dy vjetësh do të duhet të mbajë në burgun e Kumanovës, ku më 9 nëntor do të duhet të paraqitet në këtë burg, mëson TV21 nga burime jozyrtare. Megjithatë, lind pyetja nëse ish-Kryeministri do të shpëton pasi gëzon imuniteti …

Më shumë
Loading...