Kryefaqja / LAJME (page 403)

LAJME

Sali Berisha tenton përseritjen e 1997-es: Plani “B” i opozitës, përmbysje me forcë e Edi Ramës

Sali Berisha në Top Channel, këtë të hënë në darkë vonë, deklaroi prerë se në zgjedhje me Edi Ramën kryeministër nuk hyjmë. Ky është vendim i formës së prerë- shtoi ai. I pyetur nga gazetarët te emisioni Open i Eni Vasilit, se si do ta rrëzojnë, ish-kryeministri Berisha deklaroi se …

Më shumë

Haradinaj: UNMIK-u s’ka më për çka të rri në Kosovë

Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se UNMIK-u duhet të largohet nga Kosova sepse sipas tij, ky mision nuk ka për çka të rrijë më në vendin tonë. Këto komente ai i bëri në ligjëratën për transformimin e FSK-së në Ushtri të mbajtur në Univestietin Amerikan të Kosovës kur është pyetur …

Më shumë

Reagon fshati ku ndodhi “sulmi” me pelegrinë serbë: Kisha jonë është Ilire, asnjëherë në histori nuk ka pasur serb

Sipas fshatarëve, kisha e tyre është kishë ilire dhe faktet më së miri e tregojnë atë që në Studenicë asnjëherë në histori nuk ka pasur serb në atë zonë ndonjëherë. Ja reagimi i plotë: Komunikatë zyrtare nga krerët e fshatit Studenicë-Komuna Istog Ata që në Prill të vitit 1999 bënë …

Më shumë

Historiania e njohur plas tjetër ‘predhë’ kundër grekëve: Në skandalin e financimeve janë 8 ministri, mes tyre dhe ajo e Brendshme

Historiania e njohur, Elena Kocaqi, e cila bëri bujë në media me deklaratat e saj të forta se ‘Tsipras është çam, grekët janë shqiptarë’, ka bërë një tjetër deklaratë bombastike. Historiania Kocaqi ka komentuar fondet e zeza të qeverisë greke që i ka dhënë mediave dhe gazetarëve shqiptarë për të …

Më shumë

Janjiq: Formimi i Ushtrisë së Kosovës nuk mund të ndalet as nga Rusia dhe Kina

Drejtori i Forumit për Marrëdhënie Ndëretnike në Beograd, Dushan Janjiq, ka thënë se Serbia nuk mund ta ndalë procesin e krijimit të ushtrisë së Kosovës, as fuqitë botërore siç janë Rusia dhe Kina, dhe ky proces, sipas tij, vetëm mund të ngadalësohet apo të shtyhet. Janjiq tha për agjencinë e …

Më shumë

Ushtria e Kosovës e zë vendin e tretë në një ushtrin në Mbretërinë e Bashkuar

Një ekip i Forcës së Sigurisë së Kosovës, arriti të zë vendin e tretë në garat ndërkombëtare ‘Cambrian Patrol’ në Mbretërinë e Bashkuar. Lidhur me këtë, Komandanti i FSK-së, gjenerallejtnan Rrahman Rama ka deklaruar se nuk ka qenë një garë e lehtë, por që ekipi i FSK-së ka arritur ta …

Më shumë

Vuçiqi e quan vëlla Erdoganin

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq, gjatë vizitës që i bëri sot punimeve për ndërtimin e fabrikës së tekstilit Eurotay, tha se pret që një hapjen e saj në fillim të vitit të ardhshëm, të marrë pjesë edhe homologu i tij turk Recep Tayyip Erdogan. Ai shprehu shpresën se një numër në …

Më shumë

Majko: Ushtria e Kosovës e bën më të fortë Shqipërinë

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Pandeli Majko, ka mirëpritur miratimin në parim të tri ligjeve për shndërrimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri, dhe ka thënë se siguria kombëtare e Shqipërisë dhe Kosovës janë të pandashme. Ish-kryeministri, tash ministër i Diasporës në Qeverinë e Shqipërisë, në një intervistë për KosovaPress …

Më shumë

Jeremiq: Kosova mund të bashkohet me Shqipërinë

Kryetari i Partisë Popullore serbe, Vuk Jeremiq, pretendon se presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, po përshpejton negociatat për demarkacionin e kufirit me Kosovën, në mënyrë që marrëveshja e Vuçiqit me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi, të finalizohet në katër muajt e parë të vitit 2019. Siç raporton FoNet, Jeremiq ka …

Më shumë

Merita për krijimin e Ushtrisë së Kosovës i takon Adem Jasharit dhe tërë dëshmorëve që i flijuan për çlirim dhe bashkim kombëtar

Klasa e çorientuar politike është fajtore për korrupcionin, papunësinë, shpërnguljen e vazhdueshme të popullit shqiptar nga trojet tona, mos shtrirjen e pushtetit në tërë hapësirat e territorit juridik të Republikës së Kosovës dhe tendencave të vazhdueshme që për përfitime partiake e klanore kanë cenuar rëndë integritetin dhe mirëqenien e kombit …

Më shumë
Loading...