Kryefaqja / LAJME (page 405)

LAJME

“Greqia financon portale”, Mustafaj: Të nisin hetimet, qeveria të reagojë

Ish ministri i jashtëm, Besnik Mustafaj ka komentuar lajmet për financimin e portaleve nga qeveria greke. Mustafaj tha se duhet një hetim kompleks në Shqipëri lidhur me lajmet dhe akuzat në Greqi se Ministria e jashtme greke financonte me fonde sekrete media dhe gazetarë në Shqipëri për të siguruar publikime …

Më shumë

TCH: Greqia financon me fonde sekrete portale në Shqipëri

Top Channel raporton se Greqia financon me fonde sekrete portale, media dhe gazetarë në Shqipëri dhe vende të tjera të rajonit. Ky lajm po diskutohet nga burime që tregojnë detajet e largimit të ministrit të jashtëm Niko Kotzias nga qeveria. Pas dorëheqjes flitet edhe për një një skandal financiar, pasi …

Më shumë

Bekim Jashari: Ushtria e Kosovës, jetësim i amanetit të shumë gjeneratave

Kryetari i Komunës së Skenderajt dhe djali i Hamzë Jasharit, Bekim Jashari ka theksuar se gjaku i derdhur i shumë heronjve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, sakrifica shumëvjeçare, angazhimi i secilit të kontribuojë në shtet-ndërtimin e Kosovës, si dhe mbështetja e miqve tanë ndërkombëtarë, u finalizuan me votim në Parlamentin …

Më shumë

Edi Rama: Bekuar qoftë ushtria e sapolindur e Kosovës

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka mirëpritur votimin e sotëm të projektligjeve për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Forca të Armatosura të Kosovës. Përmes një postimi në Facebook, Rama ka shkruar “bekuar qoftë ushtria e Kosovës”. “Lavdi dëshmorëve të Kosovës dhe bekuar qoftë ushtria e sapolindur e …

Më shumë

Majko: Kufiri Shqipëri-Kosovë s’do të korrigjohet, por do të hapet

Ministri i Diasporës i Shqipërisë, Pandeli Majko ka thënë sot se kufiri midis Shqipërisë dhe Kosovës nuk do të korrigjohet, por do të hapet për njerëzit dhe bizneset. Në hapje të aktivitetit “Java me bizneset e diasporës”, Majko ka vlerësuar se shqiptarët janë në ditët më të mira si komb, …

Më shumë

Kosova bëhet me Ushtri, miratohen ligjet në Kuvendin e Kosovës

Në Kuvendin e Kosovës kanë kaluar në shqyrtim të parë të tre Projektligjet për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri, njofton Klan Kosova. Deputetët e pozitës dhe opozitës janë bërë bashkë për transformimin e FSK-së në ushtri. Para pak çastesh projektligjit të parë që transformon FSK-në në …

Më shumë

Presheva i përgjigjet Sheshelit: Mirë se vjen në Shqipëri! Para se të nisesh, mësoje shqipen!

Në programin mëngjesit “Mirëdita Serbi”, në Televizionin “Hepi” ishte i pranishëm presidenti i Partisë Radikale Serbe Vojislav Sheshel, i cili, midis tjerash, tha se ka në plan të blejë një shtëpi në qendër të Preshevës, transmeton gazeta beogradase “Alo”. Duke folur për Kosovën dhe “Metohinë”, Sheshel tha se ajo duhet …

Më shumë

Austria ia rikujton Serbisë se Kosova është kusht për anëtarësim në Bashkimin Evropian

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka takuar homologun e tij austriak, Alexander Van der Belen. Gjatë ditës së sotme presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq është takuar me presidentin e Austrisë, Alexander Van der Belen, transmeton lajmi.net. Gjatë këtij takimi presidenti serb Aleksandar Vuçiq, i ka kërkuar homologut të tij austriak, …

Më shumë

Tsipras pranon dorëheqjen e Kotzias, merr vetë edhe postin e ministrit

GREQI- Një ditë pas përplasjeve me ministrin e Mbrojtjes Panos Kamenos për marrëveshjen e Prespës, ministri i Jashtëm i Greqisë Nikos Kotzias ka dhënë dorëheqjen. Mediat greke raportojnë se Kotzias ishte i pakënaqur për faktin se kryeministri Alexis Tsipras nuk e mbështeti atë kundër sulmeve nga Kammenos, i cili është …

Më shumë

Biserko e zbulon se Rama punon për planet e Serbisë!

Muajt e fundit, në deklarimet e saj publike, Sonja Biserko ka qenë mjaft e aktive kundër idesë së Aleksandar Vuçiçit dhe Hashim Thaçit për ndarjen e Kosovës. Presidenti serb Vuçiç e quan projektin e tij ndarje me shqiptarët, ndërsa kolegu i tij kosovar Thaçi flet për korrigjim të kufijve dhe …

Më shumë
Loading...