Kryefaqja / LAJME (page 406)

LAJME

Skënderbeu, figura më e respektuar e historisë kombëtare

Është mbajtur konferenca shkencore ndërkombëtare, kushtuar 550-vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, ku është vlerësua lart figura e tij në unifikimin e popullit shqiptar. Drejtori i Institutit të Historisë “Ali Hadri” Sabit Syla ka thënë se Gjergj Kastrioti Skënderbeu hyri në skenën e historisë në një moment tepër kritik për …

Më shumë

Ja sa fituar Shqipëria nga turizmi

Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, deklaroi dje në Këshillin e Investimeve se këtë vit të ardhurat nga turizmi do të arrijnë 2 miliardë euro. Ministri Ahmetaj tha se ky sezon turistik konsiderohet më i miri i shumë viteve, për shkak të numrit të lartë të vizitorëve dhe masave …

Më shumë

Rikandidimi i osmanliut Tërnava në krye të BIK’ut, reagon sindikata e organizatës

Sindikata e Bashkësisë Islame të Kosovës ka reaguar rreth atij që ai e ka quajtur “avaz i njëjtë i Kryesisë së BIK’ut rreth zgjedhjeve të radhës” në këtë institucion fetar. Sindikata e BIK’ut ka lëshuar një deklaratë për opinion, duke thënë se nga tereni ka marrë lajme se “edhe në …

Më shumë

Rikthehen kontrollet e dyfishta në kufirin Shqipëri – Kosovë

Janë rikthyer kontrollet e dyfishta në kufirin Shqipëri-Kosovë, në pikë-kalimin kufitar kryesor Morin-Vërmicë. Por ndryshe nga tre vjet më parë, kësaj radhe është Shqipëria që në mënyrë të njëanshme ka vendosur kontrollin e dyfishtë, ndërkohë që në pjesën e Kosovës kontrollet vazhdojnë si më parë, vetëm në hyrje të këtij …

Më shumë

Ushtria e Shqipërisë hap dyert për shqiptarët jashtë kufirit

Akademia Ushtarake e Shqipërisë do të hapin dyert edhe për shqiptarët e Kosovës. Lajmi është dhënë nga ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, e cila tha se duke filluar nga ky vit do të pranohen studentë në akademi edhe nga Kosova dhe vendet e tjera aleate. “Viti i ri akademik nis …

Më shumë

Vuçiq në panik nga formimi i ushtrisë së Kosovës dhe pranimit në Interpol

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se paralajmërimi nga Kosova se janë duke punuar në formimin e ushtrisë është duke i frikësuar serbët, raportojnë mediat serbe. Këto komente Vuçiq i bëri kur është pyetur nga gazetarët se si i sheh paralajmërimet nga Prishtina zyrtare, që këtë javë do të …

Më shumë

Ambasadori amerikan në Beograd: Kosova është shtet sovran

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi, Kyle Scott, tha se Qeveria e Kosovës “nuk është e ashtuquajtura qeveri, por është Qeveri e Kosovës, e cila është shtet i pavarur dhe sovran, me përfaqësuesit e saj të zgjedhur”. Siç raportojnë mediat serbe, ambasadori amerikan kështu iu përgjigj pyetjeve …

Më shumë

Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë të Shqipërisë tmerron serbët e grekët

NATO ka hyrë zyrtarisht në pjesën perëndimore të Ballkanit në një përpjekje për të bllokuar ndikimin rus. Kështu shkruajnë mediat e rajonit teksa njoftojnë se ka filluar puna në bazën ajrore të Kuçovës. Nga një varrezë e aeroplanëve të vjetër luftarakë ajo do të kthehet në një bazë logjistike për …

Më shumë

Kosova nuk dërgon libra në Luginë të Preshevës (VIDEO)

Nxënësit e Luginës së Preshevës edhe këtë vit do të kenë mungesë të teksteve shkollore në gjuhën shqipe. Ministri i Arsimit, Shyqyri Bytyqi tha se nuk kanë pasur mundësi të dërgojnë librat në këto komuna, ndërsa nuk kanë marrë vendim që librat të rrijnë në kufi për një periudhë të …

Më shumë

David Phillips: Amerika nuk e ka aprovuar korrigjimin e kufijve

Eksperti amerikan i politikës së jashtme, David L. Phillips, në një intervistë për “kallxo” thotë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk janë pajtuar për idenë e korrigjimit të kufijve të cilën Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është duke e avokuar tash e disa muaj nëpër Kosovë dhe jashtë saj. …

Më shumë
Loading...