Kryefaqja / LAJME (page 407)

LAJME

Gjergj Dedaj: Unë do të jem ambasador në Maqedoni, nuk mërzitëm çfarë thonë turqit

Muaj më parë Gjergj Dedaj, ishte propozuar të bëhej shef i misionit diplomatik të Kosovës në Maqedoni. Por, ky propozim duket se nuk i ka pëlqyer secilit zyrtar në shtetin fqinjë. Janë disa deputetë turq në Maqedoni, ata të cilët kanë bërë kërkesë që Dedaj mos të bëhet ambasador atje. …

Më shumë

Kosova shkatërron Maltën dhe merr kreun e grupit

Kosova ka shënuar fitoren e dytë në Ligen e Kombeve duke mundur me rezultat 3-1 Maltën në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë. Një ndeshje e dominuar nga Kosova ku pas shumë tentativave, Kololli gjen më në fund rrjetën në minutën e 30’ duke ndëshkuar portierin Hog. Zhegrova kishte rastin më …

Më shumë

Donald Lu: Shqiptarë faleminderit që e doni Amerikën por ju nuk e doni vendin tuaj!

Ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu, ka falënderuar shqiptarët për vlerësimin e Amerikës. Por, ai në shkrimin e tij, ka thënë se shqiptarët nuk po tregojnë se e duan vendin e tyre, përcjell Bota sot.Ju drejtohem juve, për t’ju falenderuar për pjesëmarrjen masive në lotarinë amerikane. Kjo tregoi vlerësimin e …

Më shumë

Jep dorëheqje David Phillips: Nuk mund të marrë pjesë në planin e ndarjes së Kosovës

Eksperti i Politikës së Jashtme, David Phillips, njëherësh këshilltar për Marrëdhënie me Jashtë i angazhuar nga Hashim Thaçi, ka dhënë dorëheqje nga kjo detyrë. Ai ka thënë se ideja e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, është alternativa më e keqe për zgjidhjen e problemeve mes dy vendeve. Philips …

Më shumë

Shqipëria dhe Serbia përplasen në Beograd për Kosovën

Sot në Beograd po mbahet Ministeriali i Mbrojtjes të Europës Juglindore (SEDM). Zëvendësministri shqiptar i Mbrojtjes, Petro Koçi, ka debatuar me sekretarin e Shtetit të Ministrisë së Mbrojtjes së Serbisë, Bojan Jocic Zyrtari serb deklaroi se Serbia është kundër shpalljes së njëanshme të pavarësisë Kosovës dhe e konsideroi të rrezikshme …

Më shumë

VUÇIQ E PRANON QË KA DËSHTUAR NDARJA E KOSOVËS

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka folur sot rreth idesë së korrigjimit të kufijve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, duke konfirmuar edhe një herë zmbrapsjen e tij karshi një nisme të tillë që zuri fill në Forumin e Alpbachut në Austri në takimin e përbashkët me presidentin e Republikës së Kosovës, …

Më shumë

Legalizimi i portaleve aksioni i rradhës i qeverisë Rama

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar nisjen e një aksioni për të futur në shinat ligjore portalet. Në një postim në twitter, kryeministri thotë se nga diskutimi për Paketën Antishpifje del qartë se urbanizimi i xhunglës online nis nga legalizimi i portaleve. Rama thotë se legalizimi mund të bëhet në pak …

Më shumë

Serbia rikthen vizat për shtetasit e Shqipërisë

Autoritetet e Serbisë kanë njoftuar se do ta kthejë regjimin e vizave me Shqipërinë, transmeton Koha.net. “Ky hap po merret pasi, për fat të keq, një numër qytetarësh nga Shqipëria e kanë keqpërdorur ndërprerjen e vizave”, citon FoNet të ketë thënë ministri serb i Punëve të Brendshme Nebojsha Stefanoviq. Ai …

Më shumë

Më 1 janar 2019 mbyllen lojërat e fatit në Shqipëri

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama deklaroi se nga data 1 janar “do të pushojnë së funksionuari të gjitha kazinotë”, por edhe “bastet sportive me kuaj, qen apo çdo skllav tjetër të faunës”. Gjithashtu, Rama tha se “Lotaria Kombëtare nuk do të ketë asnjë element të kazinove elektronike ose siç quhet …

Më shumë
Loading...