Kryefaqja / LAJME (page 408)

LAJME

Haradinaj: Kush e ka njet me rrëzu Qeverinë, nuk flet e rrëzon

Haradinaj thotë se çështja e korrigjimit të kufijve ka vdekur Haradinaj thotë se çështja e korrigjimit të kufijve ka vdekur Sot u mbajt mbledhja e 68-të me radhë e Qeverisë së Kosovës. Pas mbledhjes, i pari i Qeverisë Ramush Haradinaj iu drejtua mediave përmes një konference ku tregoi për miratimin …

Më shumë

Turqia hap fabrikë në një komunë të vogël në Serbi, punësohen 400 persona

Kryetari i komunës serbe të Arlijes, Millosh Nedelkoviq ka bërë me dije se kompania e madhe turke Erteks, do të ndërtojë një fabrikë në këtë komunë, në të cilën do të punësohet 400 njerëz. “Kjo kompani merret me prodhimin e letrave higjenike dhe në të do të punësohen rreth 400 …

Më shumë

Rexhep Ismajli anëtar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Amerikës

Akademik Rexhep Ismajli, anëtar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, u inaugurua anëtar nderi i Akademisë së Arteve dhe Shkencave të Amerikës (American Academy of Arts and Sciences). Akademik Ismajli u shpall solemnisht anëtar i këtij institucioni të lartë të shkencës e artit në Shtetet e Bashkuara, në …

Më shumë

Qeveria e Shqipërisë e refuzon ofertën e Telekom Srbija për blerjen e Telekom Albania

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se nuk është në preferencën e Qeverisë Shqiptare investimi në Telekom Albania nga ana e Kompanisë serbe të Telekomit. “Qëndrimi i Qeverisë shqiptare është shumë i thjeshtë dhe i qartë: bizneset serbe janë të mirëpritura në Republikën e Shqipërisë, por në këtë sektor …

Më shumë

KULLAT E FAMILJES JASHARI NË GJENDJE TË RËNDË, MUND TË PËRKEQËSOHEN

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari ka pritur sot anëtarët e Komisionit Parlamentar për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor, në krye me kryetarin e komisionit Muharrem Nitaj, si dhe drejtorin e Agjensionit për Menaxhim të Komplekseve Memoriale, Bislim Zogaj. Jashari i ka njoftuar për gjendjen e …

Më shumë

Profesoresha shqiptare godet Jankullovskën: 6 vjet janë pak, një shekull për ty ishte hak

Profesoresha e UT-së, Gjyla Çeliku ka komentuar dënimin e ish ministres së punëve të brendshme, Gordana Jankullovska, me 6 vjet arrest. Në një deklaratë për Gazetën lajm, Çeliku vlerëson se gjashtë vite janë pak për Jankullovskën. “6 vjet janë pak, një shekull për ty ishte hak. Vazhdojmë me procedurat e …

Më shumë

JA SI PO VDESIN SHQIPTARËT 1100 “BANDAT” E FURRAVE TË BUKËS, QË PO “VRASIN” ME 9 KIMIKATE TË RREZIKSHME E MIELL KANCEROZ

Përveçse me miell serbo-rus, të prodhuar para 30-40 vitesh e që përdoret si tagji për kafshët, buka në Shqipëri, prodhohet (manipulohet) dhe me 9 përbërës kimikë, të cilët në vendet e BE, janë të ndaluar kategorikisht në gjithë zinxhirin ushqimor të produkteve me “brumra”, ndërsa në Shqipëri janë lejuar me …

Më shumë

A po zbehet ideja për ndryshimin e kufijve?

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, si lehtësuesja kryesore në dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ende nuk ka dalë me një elaborim të plotë të kësaj ideje. Kurse presidentët e të dyja vendeve, bazuar në deklaratat e tyre të ditëve të fundit, nuk qëndrojnë më në të njëjtat …

Më shumë

Historiani gjerman Heinrich Winkler: Nëse Serbia bashkohet me BE, do të jetë “Kali i Trojës” i Putinit

Bashkimi Europian po pakësohet gradualisht dhe institucionet e saj, në vend që të mbrojnë demokracinë liberale, janë bërë një problem, thotë historiani gjerman Heinrich August Winkler. Ai shton se ka shenja të tjera të rënies së unitetit evropian. Kina po përpiqet të bëjë shumë vende evropiane të varura nga ajo …

Më shumë

Bastiset shtëpia e regjisorit sllavo-bullgar që bëri filmin kundër UÇK

Regjistori Jani Bojaxhi sot e konfirmoi se policia ka bastisur shtëpinë e tij në Strumicë. “Të nderuar, po, këtë mëngjes në shtëpinë e prindërve të mi në Strumicë, u bë bastisje nga policia dhe pas disa orësh, babai im Andoni (75) u arrestua dhe u soll në Shkup në stacionin …

Më shumë
Loading...