Kryefaqja / LAJME (page 410)

LAJME

8-vjeçari shqiptar me inteligjencë mbi normalen fiton konkursin në Francë

Anxhelo Yzeiraj është 8-vjeçari nga Tirana me njohuri të përgjithshme mbi mesataren. Në moshën 1-vjeçare ai është zhvendosur bashkë me familjen për në Francë, ku ka qëndruar për rreth 4 vite. Në Francë ai ka marrë pjesë në konkursin ndërkombëtar për inteligjencën. Nga 48 pjesëmarrës, ku më i madhi ishte …

Më shumë

PRIZREN: Partia turke dhe boshnjake kundër shtatores së Skënderbeut dhe Adem Jasharit

Në Prizren është marrë një vendim për vendosjen e së Skënderbeut dhe Adem Jasharit. Të gjitha partitë shqiptare nga pozita dhe opozita votuan pro vendosjes së shtatotres së Skënderbeut dhe Adem Jasharit, ndërsa partia boshnjake Vakat që është pjesë e pushtetit, partia tjetër boshnjake NDS dhe partia turke KDTP abstenuan. Në këtë …

Më shumë

Gjenerali i mirënjohur: Mund të ketë luftë mes Kosovës dhe Serbisë

Ish-gjenerali dhe eksperti i çështjeve të sigurisë, Ramadan Qehaja ka komentuar deklaratën e politikani i njohur suedez Karl Bild ka kërkuar që të rritet prania e forcave të NATO-s në Kosovë. Ai ka përkrahur këtë deklaratë të politikanit Bild, duke e quajtur idenë e tij të drejtuar dhe se trupat …

Më shumë

Beteja e Erdoganit dhe Vuçiqit për telekomin shqiptar

Mësohet se oferta është mjaft konkurruese dhe deri më tani është kandidatja kryesore për të fituar marrëveshjen e blerjes së “Telekom Albania”, aktualisht nën menaxhimin e “Deutsche Telekom”. Në rast se turqit e `Çalik Holding` do të shpalleshin fitues të kësaj gare, atëherë do të kishim një ridimensionin tërësor të …

Më shumë

NATO KA KËRCËNUAR SERBINË: NËSE TENTON TË HYNI NË KOSOVË, BËHU GATI PËR NJËSITET E KFOR-IT…

Novosti raporton për kërcënimin e marrë nga Serbia në lidhje me një ndërhyrje të mundshme në Kosovë. Nëse Serbia për çfarëdo arsye vendos që me forcat e saj të intervenojë në Kosovë, do të hyjë në luftë të hapur, jo me policinë e Kosovës por njësitet e KFOR-it dhe NATO-s. …

Më shumë

22-vjeçarja nga Skenderaj i kthehet familjes

Më 28 shtator të këtij viti Policia e Kosovës kishte marrë informacion se Arbnora Dobra, 22-vjeçare nga Skenderaj ishte zhdukur nga shtëpia e saj një ditë më parë. Ky lajm kishte tronditur opinionin kosovar dhe Policia me të marrë lajmin kishte filluar kërkimet për 22-vjeçaren. Tre ditë më vonë, pra …

Më shumë

Thaçi: Nuk ka më shumë se 12 mijë veteranë, të tjerët janë mashtrues

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi po vazhdon ta mbrojë qëndrimin e tij se në UÇK nuk kanë qenë më shumë se 12 mijë ushtarë. Ai madje ka thënë se shifrat tjera janë mashtrime. Por pikërisht shifër tjetër kishte dhënë kryeministri Haradinaj, që kishte vlerësuar se veç në Dukagjin kanë qenë …

Më shumë

Më 5 tetor 2018 do të inaugurohet Kompleksi Memorial në Marinë të Skenderajt

Nën përkujdesjen e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj dhe Kryetarit të Komunës së Skenderajt, Bekim Jasharit do të inaugurohet Kompleksi Memorial në Marinë të Skenderajt. Manifestimi mbahet të premten me 5 tetor 2018 në ora 11:00, në hapësirat e Kompleksit. Inaugurimi bëhet pas rivarrimit të 154 heronjve dhe dëshmorëve …

Më shumë

Daçiq: Konflikti i ngrirë me Kosovën mund të çojë në krizë politike

Ai vuri në dukje se Serbia mund të ballafaqohet me një çështje të rëndësishme. – A do të mbrojë serbët, a do të ndërhyjë dhe a do të hyjë në konflikt me KFOR-in dhe NATO-n? “Atëherë pyetja është a do të mund Serbia të kërkojë ndihmën e Rusisë”, tha Daçiq …

Më shumë

11-vjeçari shqiptar mposht në të njëjtin turne serbin, rusin e grekun dhe shpallet kampion në karate

Eni Latifi është 11-vjeçari shqiptar nga Gjilani, i cili rendit disa medalje të arta në karate në kompeticionet e zhvilluara në Gjermani. Ai mori pjesë në katër turne këtë vit në shtetin gjerman dhe arriti të zinte vendin e parë. Djaloshi u ndesh edhe me rivalë serbë, grekë e rusë …

Më shumë
Loading...