Kryefaqja / LAJME (page 420)

LAJME

Historiani shqiptar: Mos të preket shqiponja dykrenare në Shkup

Historiani, Besnik Rameti, theksoi se projekti “Shkupi 2014” ishte projekt i gabuar që në fillim, andaj heqja e përmendoreve duhet të vazhdojë, pasi ka numër të madh të përmendoreve të cilat nuk meritojnë të jenë aty. “Nuk do të thotë që të largohen të gjitha përmendoret, por të gjitha ato …

Më shumë

Deklarata e NATO-s që demaskon mashtruesit e demarkacionit

Vjen goditja e dytë nga NATO-ja për mashtruesit e demarkacionit me Malin e Zi. NATO përfundimisht sqaron se nuk ka asnjë lidhje me përcaktimin e kufirit Kosovë-Mali i Zi. Ndërsa, ata që thirren në harta të NATO-s, janë vetëm mashtrues, sepse NATO nuk ka krijuar asnjë hartë të kufirit Kosovë-Mali …

Më shumë

Idrizi i përgjigjet presidentit grek: S’je plak i rrjedhur dhe arrogant, por irredentist. Ja ç’kërkojnë çamët sot

Kreu i PDIU-së Shpëtim Idrizi, përpara Ambasadës Greke në Tiranë, teksa po protestohet kundër marrëveshjes Shqipëri-Greqi në lidhje me emrin “Çamëri”, gjatë fjalës së tij iu përgjigj prerë deklaratave të pak kohëve më parë të presidentit grek, i cili gjatë një vizite në Shtabin e Forcave Ajrore në Larisa, e …

Më shumë

SKANDAL: Në bashkinë Finiq flitet dhe shkruhet vetëm greqisht

Bashkia Finiq ishte një ndër bashkitë që u nda posaçërisht duke lënë një maxhorancë të “minoritetit grek” në Shqipëri sëbashku me bashkinë e Dropullit. Megjithatë, edhe pse është bashki në Republikën e Shqipërisë, në Bashkinë e Finiqit flitet dhe shkruhet vetëm greqisht. Madje edhe fjalimet mbahen në gjuhën greke, po …

Më shumë
Loading...