Kryefaqja / LAJME (page 430)

LAJME

Veliu reagon ndaj kërcënimeve të presidentit grek ndaj Shqipërisë

Pas Ministrit të Jashtëm, Nikos Kotzias këtë radhë është Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopoulos, i cili përmes një intervistë për të përditshmen serbe “Politica”, lëshojë mesazhe kërcënuese ndaj Shqipërisë, lidhur me aspiratat integruese të vendit tonë në BE. Pavlopoulos deklaroi se veprimet e autoriteteve shqiptare që shkelin të drejtat themelore …

Më shumë

Greqia i vendos 4 kushte Shqipërisë mbi integrimin, ja cilat janë

Greqia ka deklaruar se mbështetja për Shqipërinë mbi integrimin në Bashkimin Europian nuk do të jetë më pa kushte. Ministri i Jashtëm grek, Kotzias, ka deklaruar se do e mbështesin Shqipërinë vetëm nëse vendi ynë plotëson katër kushte kundrejt Greqisë, të cilat kanë të bëjnë më së shumti me minoritetin …

Më shumë

Veliu i kundërpërgjigjet Kotzias: Shqiptarët përbëjnë 60% të popullsisë në Greqi

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu ka reaguar ndaj Ministrit të Jashtëm grek, Nikos Kotzias, i cili ka bërë një deklaratë të guximshme përmes një interviste në televizionin publik grek, përmes së cilit ka kërkuar kthimin e të gjithë Shqipërisë në zonë minoritare greke.  “Deklarata e djeshme …

Më shumë

Një kosovar në Gjermani e pagëzon djalin Gjergj Kastrioti (FOTO)

Kastriot Thaçi nga Xerxa por me banim në Gjermani, ka pagëzuar djalin e tij të lindur në Gjermani me emrin Gjergj Kastriot. Ky mbase është një ndër emrat e parë ndër shqiptarë që dikush i lë emrin djalit të tij “Gjergj Kasatriot”. Lajmin me foton dhe emrin e djalit, Kastrioti …

Më shumë

Ja kush është pseudohistoriani me prejardhje të dyshimtë, anti-shqiptari Olsi Jazexhi

Anti-shqiptari Olsi Jazexhi këtë herë ka zgjidhur të provokojë përballë një monumenti shumë të “famshëm”, siç është ai në Gazimestan. Por ajo që ka qenë e rëndë dhe tejet provokative në këto foto, është fakti se “historiani” Jazexhi pozon me tre gishtat lartë, (një përshëndetje fashiste kundër shqiptarëve) ashtu siç …

Më shumë

Tuz: Këshilli i prindërve paralajmëron: Bojkotin e mësimit, derisa të respektohet e drejta që fëmijët të vijojnë mësimin në gjuhën shqipe

SHKOLLA FILLORE “MAHMUT LEKIQ”, NË TUZ Tuz: KËSHILLI I PRINDËRVE Për shkak të disa kërkesave të pasuksesshme dërguar drejtorisë së shkollës dhe Ministrisë së arsimit, që për zhvillimin e mësimit në gjuhën shqipe të angazhohen mësimdhënës që i plotësojnë kushtet ligjore, ne përfaqësuesit e Këshillit të prindërve të kësaj shkolle …

Më shumë

Ja si është burgu i Idrizovës brënda (Foto+ VIDEO)

Më vjen turp që jam kryeministër i një vendi ku burgjet janë jashtë të gjitha standardeve të humanizmit dhe aspektit social të jetës së personave, që janë të dënuar dhe vuajnë dënim në shtëpitë ndëshkuese-përmirësuese Idrizovë, porositi sot kryeministri Zoran Zaev gjatë vizitës në burg me ftesë të Avokatit të …

Më shumë

Ja numri i nxënësve në SHF “Mahmut Lekiq” dhe në Gjimanzin “25 Maji në Tuz

Në SHF “Mahmut Lekiq” u regjistruan 125 fillestarë dhe në Gjimanzin “25 Maji”, 116 Tuz- Viti i Ri shkollor 2017/2018 ka filluar të hënën më 04 shtator 2017 në të gjitha shkollat fillore dhe të mesme në Mal të Zi si dhe në institucionet parashkollore publike. Viti i ri shkollor …

Më shumë

Danaj për akademikët e Shqiperisë; A jeni dakord me Platformën e bashkimit të trojeve shqiptare të vitit 1998?

Me lindi kjo pyetje keto dite qe eshte hapur nje debat i madh per reformimin e Akademise se Shkencave te Shqiperise.  Pyetja ju drejtohet si atyre qe i konsiderojne konservatore dhe atyre qe kondiderohen reformatore.  Thuhet dhe cfare nuk thuhet. Por deri tani nuk preket thelbi i nje Akademie Shkencash, …

Më shumë

Babai i Autochthonousit ka një mesazh për tifozët dhe lojtarët e kombëtares

Bardhi: Me zemër për Ismail Morinën-Ballistin.Frrok Bardhi, një aktivist i shquar për qështjen kombëtare, njëheri edhe kryetar i degës së LSHB-së për Tiranë, me rastin e zhvillimit të ndeshjes kualifikuese për botrorin Rusia 2018, që do të zhvillohet në Strumicë, ndërmjet Maqedonisë dhe Shqipërisë, përmes gazetës kombëatre “Bota Sot”, iu …

Më shumë
Loading...