Kryefaqja / LAJME (page 5)

LAJME

Erdogan tregon planin në Ballkan, mesazh për SHBA-në: Me lejen e Allahut…

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se vendi i tij përpiqet të ndërtojë marrëdhënie të afërta me shtetet mike të Ballkanit, përfshirë Shqipërinë, Kosovën dhe Maqedoninë, raporton Anadolu Agency (AA). “Në Ballkan, ne bëjmë përpjekje të krijojmë marrëdhënie të afërta me të gjitha shtetet që i konsiderojmë mike, siç …

Më shumë

Gjykata e Apelit jep 2 vite burg për Gruevskin, pritet arrestimi

Gjykata e Apelit në Shkup refuzoi ankesën e ish-kryeministrit, Nikolla Gruevski, për çështjen “Tanku” dhe në tërësi e vërtetoi aktgjykimin e shkallës së parë për dënim me burgim prej dy vitesh. Gjykata pjesërisht e pranoi ankesën e ish-ndihmësministrit të akuzuar të Punëve të Brendshme, Gjoko Popovski dhe e ndryshoi pjesën …

Më shumë

Shitja e detit, Koloneli zbulon marrëveshjen skandaloze të Ramës me Greqinë

Koloneli i Detit, Myslim Pashaj ka ngritur një sërë pikëpyetjesh mbi negociatat që po zhvillohen me Greqinë për ndarjen e detit. Të mërkurën ishte presidenti Ilir Meta, ai i cili paralajmëroi se pakti mund të mbetet i bllokuar deri në ngritjen e Kushtetuese. Por në një prononcim për gazetën ‘SOT, …

Më shumë

Brukseli alarmon: Po shikohet mundësia e rikthimit të vizave për Ballkanin

Komisari evropian për Migrim, Punë të Brendshme dhe Shtetësi Dimitris Avramopulos sot nga Tirana paralajmëroi se ekziston mundësia për rikthimin e vizave për vendet e Ballkanit Perëndimor, nëse migrimi rritet për mbi 50 për qind. “Ne e ndjekim situatën për të gjitha vendet, e jo vetëm për Shqipërinë. Rreziku nga …

Më shumë

Kompanitë në Kosovë ankohen se nuk po gjejnë punëtorë

Një vend ku papunësia arrin normën e rreth 30 për qind, e kompanitë ankohen se nuk po gjejnë punëtorë mund të tingëllojë si paradoks, por kjo po e përcjell Kosovën muajve të fundit. Kompani në sektor të ndryshëm në Kosovë flasin për mungesë të madhe të punëtorëve. Shumë prej tyre …

Më shumë

SHBA rikonfirmon përkrahjen për formimin e Ushtrisë

Ambasada e SHBA-së në Kosovë ka kumtuar se ky vend e vazhdon përkrahjen e transicionit të Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri profesionalez Ajo ka shtuar se asnjë vend nuk mund të vërë veto në këtë, njofton rtk në gjuhën serbe. “Shtetet e Bashkuara të Amerikës vazhdojnë ta përkrahin …

Më shumë

8-vjeçari shqiptar me inteligjencë mbi normalen fiton konkursin në Francë

Anxhelo Yzeiraj është 8-vjeçari nga Tirana me njohuri të përgjithshme mbi mesataren. Në moshën 1-vjeçare ai është zhvendosur bashkë me familjen për në Francë, ku ka qëndruar për rreth 4 vite. Në Francë ai ka marrë pjesë në konkursin ndërkombëtar për inteligjencën. Nga 48 pjesëmarrës, ku më i madhi ishte …

Më shumë

PRIZREN: Partia turke dhe boshnjake kundër shtatores së Skënderbeut dhe Adem Jasharit

Në Prizren është marrë një vendim për vendosjen e së Skënderbeut dhe Adem Jasharit. Të gjitha partitë shqiptare nga pozita dhe opozita votuan pro vendosjes së shtatotres së Skënderbeut dhe Adem Jasharit, ndërsa partia boshnjake Vakat që është pjesë e pushtetit, partia tjetër boshnjake NDS dhe partia turke KDTP abstenuan. Në këtë …

Më shumë

Gjenerali i mirënjohur: Mund të ketë luftë mes Kosovës dhe Serbisë

Ish-gjenerali dhe eksperti i çështjeve të sigurisë, Ramadan Qehaja ka komentuar deklaratën e politikani i njohur suedez Karl Bild ka kërkuar që të rritet prania e forcave të NATO-s në Kosovë. Ai ka përkrahur këtë deklaratë të politikanit Bild, duke e quajtur idenë e tij të drejtuar dhe se trupat …

Më shumë

Beteja e Erdoganit dhe Vuçiqit për telekomin shqiptar

Mësohet se oferta është mjaft konkurruese dhe deri më tani është kandidatja kryesore për të fituar marrëveshjen e blerjes së “Telekom Albania”, aktualisht nën menaxhimin e “Deutsche Telekom”. Në rast se turqit e `Çalik Holding` do të shpalleshin fitues të kësaj gare, atëherë do të kishim një ridimensionin tërësor të …

Më shumë