Kryefaqja / LAJME (page 50)

LAJME

Shoqëria civile thirrje partive: Mos i kandidoni individët me aktakuza

Të premten është bërë edhe një thirrje për mospërfshirje të personave që kanë probleme me ligjin, në listat e partive me kandidatë për deputetë për zgjedhjet e parakohshme nacionale. Këtë apel e kanë bërë dy organizatat e shoqërisë civile, Fondacioni Uestminister për Demokraci dhe Instituti i Kosovës për Drejtësi, të …

Më shumë

ShBA dhe Shqipëria “shtyjnë” Ushtrinë e Kosovës në prag të NATO-s

ShBA dhe Shqipëria po tentojnë që përkundër marrëveshjeve regjionale të kyçin Ushtrinë e Kosovës më stërvitjen “Kapitulli Amerikano-Adriatik “, shkruan “Novosti”. Kjo stërvitje është parashikuar të mbahet nga 21 deri më 24 tetor në Shqipëri, shkruan “Veçernje Novosti”. Si thotë gazeta beogradase presionin më të madh është duke e përjetuar …

Më shumë

22 vjet nga vdekja e Nënë Terezës

Sot bëhen 22 vjet nga vdekja e humanistes shqiptare, nobelistes dhe të bekuarës së Vatikanit, Shen Nënë Tereza. Nënë Tereza, emri i plotë i së cilës, është Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, ka lindur më 26 gusht të vitit 1910, në Shkup.Ishte humaniste e njohur shqiptare, fituese e çmimit Nobel për Paqen, …

Më shumë

Albin Kurti e ka synim që Lekun ta bëj valutë të Kosovës

Kryetari i Vetëvendosje ka thënë se nëse ai vjen në pushtet e ka synim që ta bëjmë Lekun valutë të Kosovës, si Shqipëria. Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, është pyetur edhe në lidhje me një pikë interesante në programin e tij. Në këtë pikë të programit, Vetëvendosje kishte shprehur synimin …

Më shumë

Kurti: Kur të ndërrohet Qeveria, presidenti Thaçi do të shkarkohet

Kandidati për kryeministër, njëherësh kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka folur edhe për reformat në sistemin e drejtësisë. Agron Bajrami, e ka pyetur edhe për atë se si do të ishin marrëdhëniet e një kryeministri të ardhshëm me presidentin në këtë rast, nëse do të bëhej Kurti. “Presidenti do …

Më shumë

Marinsat amerikanë, stërvitje me Forcat Speciale Shqiptare

Përmes një postimi në rrjetin social ‘Facebook’, Ambasada Amerikane në Tiranë tregon bashkëpunimin mes marinsave amerikanë dhe Forcave Speciale Shqiptare, gjatë një sesioni trajnimi 2-javor. “Kjo mundësi shërbeu si një trajnim për forcat shqiptare përpara nisjes së tyre në Afganistan, si pjesë e misionit të NATO-s”, shkruan ambasada. Postimi i …

Më shumë
Loading...