Kryefaqja / LAJME (page 57)

LAJME

Dëbimi i turqve, Kosova merr vërejtje edhe nga Gjermania

Pas Britanisë së Madhe, edhe Gjermania i ka dhënë mbështetjen e saj Shteteve të Bashkuara të Amerikës, rreth qortimit që ambasada e saj në Prishtinë i ka bërë autoriteteve të Kosovës, për dëbimin e disa shtetasve turq, të njohur si gylenistë, vitin e kaluar. Ambasada e Shteteve të Bashkuara të …

Më shumë

Lobi grek në Amerikë: Të pengohet hyrja e Shqipërisë në BE !

Konventa e Helenikeve Greke qe u mbajtë në Clearwater, Florida nga 21- 24 shkurt, miratoi një rezolutë unanime, që i bënte «thirrje» qeverisë shqiptare, që t’u sigurojë grekëve etnikë në vend, (në fakt të gjitha ato që i kanë), të gjitha të drejtat arsimore, fetare, politike, gjuhësore dhe kulturore, sipas …

Më shumë

Veseli: Nuk rri në një Qeveri që dëmton raportet Kosovë-SHBA

Dialogu Kosovë-Serbi aktualisht është bllokuar, pas situatës së krijuar me vendosjen e taksës dhe refuzimit të Kryeministrit Ramush Haradinaj për ta dëgjuar kërkesën e SHBA-ve për suspendimin e saj. Por, cili do të jetë qëndrimi i liderit të koalicionit qeverisës, Kadri Veseli, për zgjidhjen e kësaj situate? “Qëndrimi im do …

Më shumë

Veseli: Nuk rri në një Qeveri që dëmton raportet Kosovë-SHBA

Dialogu Kosovë-Serbi aktualisht është bllokuar, pas situatës së krijuar me vendosjen e taksës dhe refuzimit të Kryeministrit Ramush Haradinaj për ta dëgjuar kërkesën e SHBA-ve për suspendimin e saj. Por, cili do të jetë qëndrimi i liderit të koalicionit qeverisës, Kadri Veseli, për zgjidhjen e kësaj situate? “Qëndrimi im do …

Më shumë

Janullatos “koka” e agjenturave ruse në Shqipëri

Krye-klerikut grek, Anastas Janullatos, ka treguar publikisht se punon kundër interesave të vendit tonë. Anti-shqiptari Janullatos, i cili ka lidhje të ngushta me politikanët shqiptarë, rezulton të jetë “koka” e agjenturave ruse në Tiranë. -Pas tij duket se shkojnë edhe të gjitha “delet” e politikës shqiptare, që ai drejton dhe …

Më shumë

Rudina Hajdari nuk dorëzon mandatin: Do të qëndroj në parlament

Rudina Hajdari u shpreh se do të vazhdojë të marrë pjesë në punimet e parlamentit, duke kundërshtuar vendimin e partisë së saj për të djegur mandatet parlamentare. “Parlamenti i jep oksigjen demokracisë në vend, i jep oksigjen partive politike” tha vajza e Azem Hajdarit. Deri më tani numri i opozitarëve …

Më shumë

“Aleanca e heshtur, Haradinaj ka mbështetje direkte nga Merkel”

Gjermania mbështet drejtpërdrejtë Kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, citon sajti Demostat duke u thirrur në burime diplomatike perëndimore. “Haradinaj dhe gjermanët … këmbëngulin në ruajtjen e integritetit të Kosovës, ndryshe nga Shtetet e Bashkuara. Në këtë kontekst, kancelarja gjermane Angela Merkel ka thënë se nuk ka ndryshime në kufijtë e Ballkanit, e …

Më shumë