Kryefaqja / LAJME (page 60)

LAJME

Kërkesa e Pendarovskit në Bruksel: Na ndani nga Shqipëria

Shkëputje të Maqedonisë së Veriut nga Shqipëria duke i dhënë dritën jeshile të parës dhe duke mbajtur pezull fillimin e bisedimeve për të dytën. Kjo nuk është zgjidhja më e mirë por është e vetmja mënyrë për të ecur përpara, në këndvështrimin e Presidentit të Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski. …

Më shumë

Deputeti pro-serb nga Bundestagu: Ta kthejmë Kosovën nën administrimin e Këshillit të Sigurimit

Deputeti i Bundestagut gjerman, Hansjörg Müller, nga partia Alternativa për Gjermaninë (AFD), ka thënë se pranimi i pavarësisë së Kosovës ishte një neglizhim i ligjit ndërkombëtar. Muller thotë se Kosova duhet kthyer përsëri nën administrimin e Këshillit të Sigurimit. “Le t’i kthehemi drejtësisë, ta kthejmë Kosovën nën administrimin e Këshillit …

Më shumë

Turpi/ Rama heq nga “Projekti-2019”, restaurimin e shtëpisë së Gjergj Fishtës, kushton sa vaska që ka në zyrë Belinda Balluku!

Akoma më turp e skandal, është fakti, që sipas informacionit kofidencial; të ardhur nga Drejtoria e Monumenteve të Kulturës, konfirmuar nga burime në Ministrinë e Kulturës, thuhet se kryeministri Edi Rama, ashtu si në vitn 2018, ka hequr përsëri shtëpinë e At Gjergj Fishtës, nga lista e 24 objekteve monument …

Më shumë

Të flasim e shkruajmë në gjuhën hyjnore shqipe

Shënim: Avdi Ibrahimi Dhimitër Kamarda ishte ndër të parët që ishte entuziazmuar nga afrimi i fjalëve arvanitase me ato homerike dhe parahomerike i cili kishte shkruar se: “Gjuha Shqipe (Arvanitase) është gjuha e Perëndive”, -është pikërisht ajo gjuhë që permend Homeri, dhe si te tillë ai nënkupton gjuhën shumë të …

Më shumë

Hasani: Presidenti Thaçi po tenton ta “uzurpojë” Kushtetutën

Në shënimin e 11-vjetorit të themelimit të Kushtetutës së Kosovës, njohës të çështjeve kushtetuese thonë se Kushtetuta duhet të pësojë ndryshime, pasi që ka mangësi, kufizime dhe se në këto vite prej se ka hyrë në fuqi, është shkelur shpesh herë nga institucione dhe individë. Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese të …

Më shumë

Sot vendoset fati i Qeverisë së Zaevit, ja skenaret?

Partia më e madhe në pushtet LSDM sot në Ohër do të mbledh Këshillin Qendror ku do të dikustohet për vendimet që do të pasojnë pas njoftimit se data për negociata me BE-në mund të ndahet gjatë muajve të vjeshtës.  Sipas burimeve për TV Shenja, tani më nga loja është …

Më shumë
Loading...