Kryefaqja / LSHB (page 10)

LSHB

Flamujt grekë largohen nga Vlora (Video)

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar ka larguar flamurët grekë nga Vlora. https://www.facebook.com/tahirveliu.lshb/videos/1693223710694718/ Kjo lëvizje thotë se nuk do të lejojë asnjë flamur të shteteve armike, transmeton lajmi.net. Përmes një videoje të publikuar në Facebook, ata thonë se LSHB e shpall flamurin grek Non Grata në Shqipërinë e lirë. Ky është …

Më shumë

Maqedonia ky shtet lugat, ndodhet para një udhëkryqi

Prononcimi në “London Albanian Radio”, ku u diskutua rreth situatës aktuale në Shqipërinë Lindore (Iliridë). Tahir Veliu Kryetar i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar Shqiptarët në Maqedoni sot ndodhen në të njejtën situatë si shqiptarët në Kosovën e para vitit 1997 dhe dita ditës po lundrojnë drejtë ndryshimeve rrënjësore. Shqiptarët, …

Më shumë

LSHB dënon sulmet mbi nxënësit shqiptarë në Kumanovë

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar dënon ashpër dhunën e ushtruar mbi nxënësit shqiptarë të SH.F. “Naim Frashëri” nga Kumanova, të cilët ishin cak i sulmeve të publikut sllavo-maqedonas gjatë ndeshjes basketbolistike në shkollën fillore “Magdalena Antova” të fshatit Rajkovo kuqa të Kumanovës. Ngjarje të tilla, të cilat cënojnë qenien fizike …

Më shumë

Veliu: Një komb, një qëndrim përball shovinizmit, dhunës e terrorit ndaj shqiptarëve nën IRJM

Në situatën e krijuar në Maqedoni, ku shqiptarët nën këtë shtet lugat gjenden në një moment kyç historik për realizimin e të drejtave elementare është e domosdoshme që shqiptarët të ringjallin dhe praktiktojnë shprehjen NJË KOMB – NJË QËNDRIM. Rrethanat aktuale kërkojnë domosdoshmërisht një bashkim të shqiptarëve, kudo që gjenden …

Më shumë

Prononcim i LSHB-së për ngjarjet në IRJM

Politika shtetërore shtypëse, dhuna e terrori sistematik ndaj shqiptarëve autokton në IRJM përfundimisht duhet të marrë fund. Pabarazia ekonomike, diskriminimi në investime shtetërore, burgosja e ish-ushtarëve të UÇK-së me raste të montuara, mohimi i përdorimit të gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare, mos-përfaqësimi i përshtatshëm në institucione shtetërore dhe mos-zgjidhja e …

Më shumë

Dega e LSHB-së në New York mbajti takimin e parë

Të dielen, kryesia e Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar – Dega në New York, nën udhëheqjen e kryetarit të saj, z. Sali Bollati, mbajti takimin e saj të parë pas themelimit të Degës. Me këtë rast u shqyrtuan dhe u debatuan një sërë çështje organizative, si shtrirja e veprimtarisë në …

Më shumë
Loading...