Kryefaqja / INTERVISTA (page 2)

INTERVISTA

Brokaj: Ka Himarë shqiptare. Ç’punë kanë grekët me Himarën, se çfarë prishet e ndreqet aty?

Mjafton një shkëndijë e vogël dhe bëhet një debat i madh. Pak ditë më parë ministri grek i Mbrojtjes, pasi kishte ndjekur qëndrimin e Kryeministrit Edi Rama në parlament, ka folur për marrëdhëniet e Shqipërisë me Greqinë duke theksuar se është pala shqiptare që nuk bën përpjekje për të pasur …

Më shumë

Intervist me këngëtarin e mirënjohur nga Malësia e Madhe z. Lindon Camaj(video)

Malësia e madhe e Mbi Shkodrës shquhet për traditën e saj në shërbim të atdheut dhe ka një qytetërim të mirëfillet që e bënë krenar malësorin më bujarin e mikpritjes, zotësisë me i dal zot atdheut më pushkë e më penë dhe traditën e këngës dhe valles shqipe të trashiguar …

Më shumë

Veliu: Mbulimi i monumentit të Gjergj Kastriotit paraqet politikën anti-kombëtare – Bota Sot

Mbulimi i Monumentit të Gjergj Kastriotit në anën ballore dhe në të djathtë me dy ekranë të mdhenjë në sheshin e Tiranës për shkak se aty zhvillohej ceremonia e faljes së namazit të Kurban Bajramit, ka shkaktuar një indinjatë të thellë të shqiptarët, pamarrë parasysh përkatsinë e besimit fetar të …

Më shumë

Veliu: Sot ka ardhë koha e shqiptarëve të bashkuar, të cilët nuk njohin kufijtë e imponuar

Në një intervistë të dhënë për KosovaGraf kryetari i LSHB-së Tahir Veliu ka folur për themelimin e lëvizjes, financimin dhe promovimin e saj në trojet shqiptare.Po ashtu ai ka folur edhe për arrestimet që janë bërë nga autoritetet greke, pasi që sipas tij autoriteteve greke po iu pengon misioni i …

Më shumë

Intervistë e kryetarit të LSHB-së, Tahir Veliu për BotaPress

Bisedoi Bajrush Morina Porosia ime për shqiptarët është ta duam Shqipërinë e Bashkuar, të kontribojmë për jetësimin e konsulidimin e Shqipërisë së Bashkuar, të reagojmë si komb i bashkuar, të ndertojmë Shqipërinë e Bashkuar thotë Tahir Veliu kryetar i LSHB-së në një intervistë ekskluzive për Botapress. Kur ka ndodhur lufta …

Më shumë

Tronditëse – Sinadinovski: Jemi dy milionë shqiptarë ortodoks jashtë Shqipërisë dhe Kosovës, mbi 75 mijë në Maqedoni

Drama shumë shekullore e shqiptarëve ortodoks të Rekës së Maqedonisë shpaloset nëpërmjet rrëfimit ekskluziv të Branisllav Sinadinovskit. Ligjëruesi universitar me prejardhje nga Beliçica e Rekës së Epërme nga rajoni i Mavrovës në Maqedoni, së fundmi doli publikisht dhe deklaroi preardhjen e tij etnike. Thotë se edhe vetë është një rast …

Më shumë