Kryefaqja / HISTORI (page 10)

HISTORI

Ballaban Pashë Badera nga Martaneshi, tradhëtari më i tmerrshëm i kombit shqiptar, përballë hyjnorit Gjergj Kastrioti

Nga Paulin Zefi *(Kjo eshte Biografia e plote e ”Ballaban(Mehill)Pashes” nga Martaneshi; Gjenerali i famshem osman qe masakroi bashkeatdhetaret e tij ne emer te Perandorise Osmane dhe ambicies se tij te semure, armiku me i rrezikshem i GJERGJ KASTRIOTIT, i pabese, i pashpirt, anti-Shqiptar dhe nje gjakprishur, qe me veprat …

Më shumë

Krimet Serbo-Malazeze dhe Sllavo-Maqedonase mbi popullatën shqiptare në shek . XX

Nga libri “Strategjia e shqiptarëvet” të Gjokë Dabaj-t E përzgjodhi Prof. Zymer Mehani Po sjellim tash këtu një regjistër, të vetëm një pjese krimesh që na i kanë bërë sërbët, malazezët dhe sllavët e Maqedonisë apo bullgarët në shekullin XX. Të dhënat janë marrë në librin “Gjenocidi serbomadh dhe Qëndresa …

Më shumë

E RRALLË: Zbulohet letërkëmbimi mes Sulltan Fatih Mehmetit dhe Skënderbeut

Nga Aurenc Bebja, Francë Në librin e autorit francez, Camille Paganel, me titullin « Histoire de Scanderbeg ou Turks et Chrétiens au XV siècle », të vitit 1855, gjejmë një letërkëmbim diplomatik ndërmjet sulltan Mehmetit dhe heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriotit. Sulltani, në pamundësi të mposhtë « vëllain » e …

Më shumë

1914, masakrat greke që asnjë (shtetar) s’i mban mend

Nga Gani Vila* Detyrimi që unë po shkruaj rreth këtyre krimeve të planifikuara antinjerëzore të kryera në ato vite nga ushtria e rregullt e shtetit grek, nuk vjen për faktin se unë jam nga ajo zonë, as për faktin se në mes të 375 personave të masakruar nga data 2 …

Më shumë

Sulltani ishte dorëlëshuar për dekretet për hapjen e shkollave në gjuhën serbe, bullgare, rumune, greke, armene, etj..

Dekreti i Perandorisë Osmane më 1887, për hapjen e shkollës në gjuhën greke në fshatin Sotira, fshat që banohet nga minoritarë grek në Shqipëri. Po nuk po gjejmë një leje për hapjen e shkollave në gjuhën shqipe… Sulltani ishte dorëlëshuar për dekretet për hapjen e shkollave në gjuhën serbe, bullgare, …

Më shumë

Shqipëria e kuislingëve

Pëllumb Xhufi Lufta e Dytë Botërore, ndryshe nga luftrat e mëparshme, në një mënyrë ose në tjetrën e përfshiu të gjithë popullin shqiptar. Ajo shërbeu si një katalizator i madh social, ku klasat dhe shtresat e ndryshme të shoqërisë shqiptare u diferencuan qartë përballë detyrës imperative të momentit, që ishte …

Më shumë

Teodor Kolokotroni, shqiptari që i dha lirinë Greqisë…

Teodor Kolokotroni, ndryshe njihet dhe si “Plaku i Moresë”, u lind më 3 prill 1770 poshtë një peme në Mesininë e vjetër. Gjithë jeta e Kolokotronit, rrjedh midis arvanitasve, pasi i tillë ishte dhe origjina e tij. Kolokotroni ishte bërë vëlla me të krishterin, Marko Boçarin, dhe me një mysliman, …

Më shumë

Gramoz Palushi ra më Flamur e për Flamur në Greqi!

Ishte data 4 Shtator 2004 dhe sot kanë kaluar 13 vite nga ajo date, për Shqiptarët kjo datë nuk do të harrohet kurrë, pasi atë natë në Qemal Stafa është degjeneruar kundërshtari më i pa dëshiruar në Shqipëri, pikërisht Greqia është mundur 2-1 fal golave të Muratit dhe Aliaj. – …

Më shumë

Rrëfimi i të dhunuarës: Më dhunuan deri në alivanosje, ma vranë vëllain e kunatën dhe serbi më thoshte “do ta lindësh një djalë me mua” (Video)

Sahide Dedushi Lufta ka shumë të papritura dhe gjithmonë sjellë shumë dhimbje. Gazeta InfoPress sjellë një rrëfim emocional të një vajze të dhunuar, së cilës sebrët ia kanë vrarë pothuajse gjithë familjen. Është e pamundur që ta lexoni deri në fund dhe të mos ju pikojnë lotët. Një rrëfim i …

Më shumë

Gënjeshtra që ngjall urrejtje

Nga Marin Mema Kryemurgesha serbe, ”Nënë” Makarija, udhëheqëse e manastirit të Sokolicës që gjendet afër fshatit Boletin dhe kullës së heroit Isa Boletini, paska thënë, siç raportojnë mjaft media, se shqiptarët s’kanë objekte kulti (monument kulture) për të mbrojtur në UNESCO, pasi sipas saj ne nuk kemi trashëgimi të tillë. …

Më shumë