Kryefaqja / HISTORI (page 11)

HISTORI

Gjithçka e mbarë për Greqinë erdhi nga Epiri shqiptar

Shfletimi i shtypit të huaj për shqiptarët është gjithmonë kërshërindjellës. Mes njohjes dhe mosnjohjes së shqiptarëve, vendit të tyre dhe kauzës për një shtet të mëvetësishëm janë me mijëra artikuj, reportazhe e përshkrime të gazetarëve të huaj. Portali Konica.al kësaj radhe sjell një pasus interesant të botuar në faqet e …

Më shumë

Gazetari gjerman: Grekët e sotëm janë shqiptarë, sllavë dhe bizantinë

Në një shkrim të gazetarit, Berthold Seewald, redaktor për historinë kulturore në gazetën “Die Welt”, në artikullin me titull “Historia para Cipras: Greqia e ka shkatërruar dhe një herë më parë rendin në Evropë”, thuhet se grekët e sotëm janë pasardhës të sllavëve, bizantinëve dhe shqiptarëve. Sipas gazetarit, Greqia “prishi” …

Më shumë

Plisi – simbol i të zgjedhurve të Zotit!

Shkruan: Prof. Fatbardha Demi Janë të shumtë studiuesit që pohojnë se « Historia fillon me shkrimin » . Por gjithashtu duhet të pranojmë se, përpara se njeriu të krijonte alfabetin, për t’u shprehur, ai ka vizatuar apo gdhëndur figura dhe simbole në kockë, objekte prej balte dhe faqe të gurrta. …

Më shumë

Aventura evropiane që i shndërroi shqiptarët në grekë

Nga Prof. Doc. Elena Kocaqi Kur Greqia mori pavaresinë, u perball me krizën e identitetit; jemi shqiptarë apo siç thoshte Evropa, jemi grekë.Kështu, pas një beteje 10-vjeçare nëse do te vendosej gjuha shqipe apo greqishtja, nga fuqitë e mëdha u vendos kjo e fundit dhe filloi të krijohej miti i …

Më shumë

Gjenerali nazist tregon bashkëpunimin me Napoleon Zervën për shfarosjen e çamëve

Më poshtë pjesë nga marrja në pyetje e gjeneralit nazist Hubert Lanz, komandant i Divizionit XXII Malor, drejtues i operacioneve ushtarake në Epir. Këto dëshmi janë marrë nga hetuesit amerikanë pas luftës dhe nuk janë botuar kurrë. Një material i plotë i dëshmive të gjeneralit po përgatiten për botim. Kryetari i Agjencisë Kombëtare të Bregdetit, Auron Tare boton një material ku tregohet …

Më shumë

Kur u dha lajmi në RTSH për rënien e Adem Jasharit (Video).

Në vitet ’90 të shekullit të kaluar, në Radiotelevizionin e Shqipërisë (RTSH), jepeshin edhe edicionet e lajmeve që kishin të bëjnë me ngjarjet në Kosovë. Për këtë ishte formuar një redaksi në Prishtinë dhe në Tiranë që paguhej nga Qeveria në Ekzil. Lajmet. Në mbrëmje, me transmetim satelitor, shqiptarët e …

Më shumë

Ja si u kundërvihet Kadare tezave greke e serbe për Skënderbeun

Është i njohur fakti që historia e Skënderbeut ka qenë frymëzuese për shkrimtarin më të madh të epokës sonë, Kadarenë. Një figurë që e ka çuar shkrimtarin tonë të madh në një piedestal. Tezat greke dhe ato serbe, për të përvetësuar figurën tonë legjendare, kanë sjellë dhe reagimin e shkrimtarit …

Më shumë

Migët legjendarë të Shqipërisë të harruar në tunele (Foto)

Dikur Shqipëria kishte një forcë ajrore që e kishin zili vendet e rajonit, por sot maksimumi kemi disa helikopterë. Një vend i NATO-s pa avionë është paksa i paimagjinueshëm, por gjithsesi të paktën kemi kujtimin e një aviacioni vërtet të fuqishëm. Bëhet fjalë për Migët e harruar në tunelet e …

Më shumë

Shqiponja dykrerëshe shkëlqeu me qytetërimin pellazg të hititëve

Vijimësia e qëndresës Pellazgo-Ilire-Shqiptare duket qartë me këto organizime fetare dhe administrative : Orakullin dhe tempullin e Dodonës, perandorinë Hitite, mbretërinë e Trojës, perandorinë e Brigjëve (Phrygians), mbretërinë e bashkuar Ilire, Lidhjen Epirote, Kuvëndin e Lezhës, Lidhjen e Prizrenit dhe Kuvëndin e Vlorës. Qëndresa Shqiptare si popull dhe si komb …

Më shumë
Loading...