Kryefaqja / HISTORI (page 12)

HISTORI

Zbulohen dëshmi se dardanët kanë jetuar në Prizren prej parahistorisë

Ekipe të arkeologëve nga Instituti Arkeologjik i Kosovës kanë nisur gërmimet arkeologjike, në afërsi të Kompleksit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, në qendër të Prizrenit, skaj lumit Lumbardh. Gjurmimet po udhëhiqen nga arkeologu Shafi Gashi, mbështetur nga Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore (QRTK) në Prizren. Sipas drejtorit të QRTK-së, Samir …

Më shumë

Besa dhe drejtësia, garancia e mbijetesës shqiptare

Nga Henry Noel Brailsford I vetmi kanun drejtësie është kodi antik i familjeve shqiptare, i cili duhet të jetë thuajse i njëjti me atë që ishte kur akili printe mirmidonët e tij në trojë. Ka mbetur i pandryshuar qysh nga ditët e para të migrimit arian. Tezgat e vogla qëndrojnë …

Më shumë

CIA: Prishja e Shqipërisë me rusët dhe bashkëpunimi me Kinën; Pekini ofroi 112 milionë rubla dhe investime në industri, kush ishin negociatorët dhe lavdet për Enver Hoxhën

Shërbimi inteligjent amerikan ka zbuluar detaje interesante sa i takon nisjes së bashkëpunimit Shqipëri-Kinë në vitin 1961dhe prishjes së marrëdhënieve me Bashkimin Sovjetik. Në një dokument të deklasifikuar nga CIA, thuhet se, që kur u mbajt kongresi i partisë në këtë vit, u panë shenja nervozizmi ndaj Moskës. Nga ana …

Më shumë

Gjurmë Shqiptare: Zvicra pranë Leskovikut

Përse në vitin 1927 u ngrit fshati me emrin Zvicër? Cila është historia e tij? Nga u larguan banorët? Cilat janë qëndrat e tjera që u ngriten për shqiptarët e përzënë nga përtej kufijeve? Ndiqni të plotë videon e dokumentarit të gazetarit Marin Mema

Më shumë

DHUNA SEKSUALE NGA FORCAT SERBE NDAJ GRAVE SHQIPTARE

Dhuna seksuale nga forcat ushtarake serbe ndaj grave shqiptare gjatë luftës në Kosovë. Elife Luzha – Pushtimi i Kosovës dhe represioni serb mbi shqiptarët etnikë Shpallja e shtetit të pavarur shqiptar më 1912, në një kohë luftërash të përgjakshme mes popujve në Evropë e Ballkan, ishte ngjarja më e shënuar …

Më shumë

Fjalimi i fundit i Fan Nolit

Më 6 janar të vitit 1882, lindi njëri prej burrave më të mëdhenj të Shqipërisë, Fan Noli. Sot e kujtojmë përmes fjalimit të tij të fundit më 1963. “Fort i përndershëm Imam, fort i përndershëm Baba, të përndershëm priftërinj, Zonja dhe Zotërinj, Doktori qëparzi përmendi fyellin e Faikut, ndjesë pastë …

Më shumë
Loading...