Kryefaqja / HISTORI (page 2)

HISTORI

Fjalimi origjinal i Ismail Qemalit, Vlorë 28 nëntor 1912

Oh! Sa të lumtur që e ndiej vehten sot, që shoh, këtu në Vlorë, kaq burra Shqipëtarë të mbledhur tok, tuke pritur me kureshti e padurim përfundimin e kësaj mbledhjeje historike, për fatin e Atdheut tonë të dashur. Plot me gaz e me lot ndër sy, nga mallëngjimi pra, po …

Më shumë

Presidenti Willson: Shqipëria nuk preket

Artikulli i botuar nga New York Times më 1920 tregon përgjigjen e presidentit Uillson që i dërgoi kryeministrave Millerand dhe Llojd Xhorxh rreth çështjes së Adriatikut. Edhe pse presidenti nuk ndërmori një objeksion për zgjidhje, marrëveshja e ndërsjellë mes Italisë dhe Jugosllavisë në lidhje me kufijtë e tyre të përbashkët …

Më shumë

Mbreti Aleksandri I Madh/Leka i Madh, pinjoll i farës Ilire

Shqipe Hoxha Studiuesi italiane Lucia Nadin,pretendon se ka zbuluar një testament që dëshmon se Aleksandri i Madh “është pinjoll i farës ilire”. Sir William Woodthorpe Tarn, of the British Academy, regarded worldwide as having written the definitive work on Alexander the Great, states in the opening paragraph of his book …

Më shumë

Rruga zhvillimit të alfabetit iliro-shqipëtar e deri më sot

Trojet shqiptare në periudhën e shekullit 8-9 para erës së re ishin nën drejtimin e udhëheqësve të fiseve ilire që nga Arta deri në Austri.Kur në shekullin 10-të dalim si një popull i dokumentuar historikisht, dokumentet e para do ishin bizantine. Pra siç u ngjizën shqiptarët, u ngjizën italianët, francezët, …

Më shumë

Fiset ilire dhe Viset e banuara të tyre

Fiset me te permendura ilire dhe viset e banuara me ta ishin, DARDANËT fisi më i madh ilir që u vu në krye të Mbretërisë Dardane, në Gadishullin Qendror, kryesisht në Kosovë..,Pastaj ARDIANËT që shtriheshin rreth gjirit të Rizonit dhe të lumit Naronë..,dhe ALBANËT që Banonin në prapatokën e qytetit …

Më shumë

Perandoria Bizantine ishin Ilirët,e jo Grekët siq pretendohej!

Në arkivat europiane gjenden dokumenta, ku përcaktohen qartë edhe administrativisht trevat shqiptare. « Konsullatat e Francës në Shqipëri zënë fill në vitin 1695. Z.Garnier, i pari nga konsujt, e kishte rezidencën në Sajadhe.Dëshmi tjetër e shtrirjes territoriale të popullsisë shqipfolëse, janë edhe emërtimet e njëjta të vendbanimeve të ndodhura në …

Më shumë

GJENIALITETI USHTARAK I GJERGJ KASTRIOTIT!

Për madhështinë e Gjergj Kastriotit, deri më sot, kanë shkruar qindra autorë të ndryshëm, qindra libra e kompozime të ndryshme, ashtu edhe kryesisht në vendet Europiane, ka sheshe, rrugë, përmendore në kujtim të tij. Ushtarakët më të mirë të botës, të mëpasëm, do ta kenë si udhërrëfyes gjenialitetin ushtarak të …

Më shumë
Loading...