Kryefaqja / HISTORI (page 20)

HISTORI

E DHIMBSHME!! “Kasapi SERB” rrëfen 49 vrasjet e femrave kosovare: I thereja, i hidhja t’i hanin derrat…

Një vrasës serial, i njohur si “Kasapi”, i cili ka vrarë plotë 49 gra, disa prej të cilave i ka groposur dhe me trupat e të tjerave ka ushqyer derrat e tij, është rrëfyer mbi masakrat e kryera. Krimet e Robert Picktonit ishin të tmerrshme. Ai është cilësuar si vrasësi …

Më shumë

Gjuha Shqipe, flitej dhe shkruhej shtatë mijë vjet më parë, pesë mijë vjet para Homerit

Duke qenë profesor dhe njohës i mirë i gjuhëve shqipe, latine dhe greke në Universitetin e Kalabrisë, ai zbuloi se në Iliadën e Homerit dhe në shkrimet e autorëve antikë, ndodhen shumë fjalë të gjuhës pellazge, që kanë të njëjtin kuptim si në gjuhën e sotme shqipe. Edhe germat e …

Më shumë

DOKUMENTI SERB QË DËSHMON SE TOPLICA ISHTE E TËRA KRAHINË SHQIPTARE

Gati se secili nga ne ka ndëgjuar,e shumë nga të paret tanë e kanë edhe prejardhjen nga atje, se ka egzistuar një krahinë shqiptare,e cila edhe sot egziston por se tanimë plotësisht e asimiluar,e përndjekur dhe shkombtarizuar dhe e shndrruar në krahinë serbe!Ka qenë viti 1877 kur kjo krahinë është …

Më shumë

ZHDUKJA FIZIKE E KOMBIT TONË-STRATEGJI E VJETËR DHE PRIMITIVE SERBE (1844-1900)

Shaban Brahaj PAS LETARGJISË SËRISH ZGJOHET FANTAZMA (1844-1875) 1.PËRBALLË PANSERBIZMIT Shovenizmi serbomadh është një nga ato tipare me bazë racore dhe klasore që fatkeqësisht, nga koha në kohë, është shfaqur në trupin dhe në trurin e kombit serb. Ai, i ushqyer me qëllime antishqiptare, i verbuar nga mitet sllavomëdha e …

Më shumë

Historiani Aleksandre Lambert: Si dhe pse i’u ndërrua emri gadishullit tonë, nga Ilirian në Ballkan?

Historiani zviceran, Aleksandre Lambertka vizituar Shqipërinë dhe ka filluar të njoh çështjen shqiptare që në rini të tij me kërkimet e bëra në Arkivin e Lidhjes së Kombeve Gjenevë,historiani ndalet në zhvillimet pas Luftës së Dytë Botërore, duke shprehur bindjen se ajo që ndodhi me Shqipërinë, me lënien e saj …

Më shumë

Shqiptarët kanë drejtuar botën që nga mesjeta, Evropa i la qëllimisht menjëanë

Dr. Aleksandre Lambert, historian, drejtor akademik i “School of International Training” në Gjenevë, është autor i disa librave dhe artikujve në fushën e relacioneve ndërkombëtare të filozofisë politike, të politikës së sigurisë dhe lidhjeve civile-ushtarake.Lambert ka vizituar Shqipërinë dhe ka filluar të njoh çështjen shqiptare që në rini të tij …

Më shumë

Betejat më të lavdishme të Skënderbeut kundër Perandorisë Osmane

Beteja e Albulenës 1457 Beteja e Albulenës,  e njohur edhe si Beteja e Ujëbardhës, u zhvillua me 2 shtator, 1457 midis forcave shqiptare te drejtuara nga Skënderbeu dhe një force ekspedite te forcave te perandorisë osmane.  Përgatitjet strategjike të Skënderbeut për këtë betejë kishin filluar qysh në pranverë të atij …

Më shumë

Shkodra, 5 mijë vjet e vjetër…

Një grup prej 15 arkeologësh shqiptarë e polakë, pas gërmimeve të kryera në qytetin e Shkodrës për afro 10 vite, kanë zbuluar fakte të reja për këtë qytet. Drejtuesi i ekspeditës thotë se jeta në Shkodër ka ekzistuar rreth 5.000 vite më parë, çka e dëshmon mënyra e jetesës dhe …

Më shumë

DËNIMET E ASHPRA TË PERANDORISË OSMANE NDAJ ISMAIL QEMALIT…

Nga Aurenc Bebja* Pro Armenia ka botuar, me 25 qershor 1901, një shkrim në lidhje me dënimet e ashpra të Perandorisë Osmane kundrejt patriotëve shqiptarë Ismail Qemalit, Faik Konicës dhe Shahin Kolonjës.  Për çfarë akuzohehshin më konkretisht bashkatdhetarët tanë ? Në vijim, do të gjeni shkrimin e plotë, të sjellë …

Më shumë

Krimet turko-osmane ndaj shqiptarëve: Masakra e Manastirit, kokat e shqiptarëve u dërguan në Stamboll

Krimet turko-osmane ndaj shqiptarëve: Masakra e Manastirit, kokat e shqiptarëve u dërguan në Stamboll Serasqeri i Rumelisë, Mehmet Reshit Pasha, për të zhdukur gjurmët e lëvizjes shqiptare kundër sundimit turk në jug organizoi një masakër çnjerëzore më dt. 30 korrik 1830. Ai thirri në Manastir krerët e Toskërisë kinse për …

Më shumë