Kryefaqja / HISTORI (page 26)

HISTORI

Hartat në arkivat greke, Shqipëria shtrihet deri në Prevezë

Është zbuluar një hartë të fillimit të shekullit XX ku territori deri në Prevezë njihet si zonë e Shqipërisë Edhe pse Greqia prej vitesh pretendon se territoret e saj janë uzurpuar nga shqiptarët, fakte të reja dalin në dritë që hedhin poshtë teorinë e ngritur prej tyre. Këto fakte nuk …

Më shumë

Çamëria, meraku i madh i vëllezërve Frashëri

15 vitet e Naim Frashërit në Çamëri Naim Frashëri kaloi mbi 15 vjet në Çamëri si student në Janinë, si drejtor i doganës në Sarandë, dy vjet për klimë në fshatrat e Çamërisë dhe disa vjet në kryeqendrën e vilajetit tonë të jugut, në Janinë. Çamët dhe Çamëria kishin hyrë …

Më shumë

PROGRAMI POLITIK I RILINDJES KOMBËTARE SHQIPTARE

E përgatiti Prof. Zymer Mehani Ideologjia e Rilindjes u konkretizua në programin e saj politik e kombëtar, i cili u përpunua gradualisht, duke filluar nga vitet 30-¬40 të shek. XIX dhe u pasurua gjatë zhvillimit të mëtejshëm të lëvizjes kombëtare. Thelbin e tij, si të çdo lëvizjeje tjetër nacionale, e …

Më shumë

Tronditja e radhës e Greqisë! Shqiptarët, themeluesit e Akademisë së Athinës

Për krijimin e shtetit të ri grek, shqiptarët ose arvanitasit kanë kontribuar në të gjitha drejtimet për ecurinë përpara të Greqisë. Arvanitasit ishin profesorët e parë që themeluan Akademinë e Athinës. Që në vitet e para të Revolucionit të 1821, luftëtarët e lirisë kishin dëshirë të themelonin Akademinë, sepse besonin …

Më shumë

Ballaban Pashë Badera nga Martaneshi, tradhëtari më i tmerrshëm i kombit shqiptar, përballë hyjnorit Gjergj Kastrioti

Nga Paulin Zefi *(Kjo eshte Biografia e plote e ”Ballaban(Mehill)Pashes” nga Martaneshi; Gjenerali i famshem osman qe masakroi bashkeatdhetaret e tij ne emer te Perandorise Osmane dhe ambicies se tij te semure, armiku me i rrezikshem i GJERGJ KASTRIOTIT, i pabese, i pashpirt, anti-Shqiptar dhe nje gjakprishur, qe me veprat …

Më shumë

Krimet Serbo-Malazeze dhe Sllavo-Maqedonase mbi popullatën shqiptare në shek . XX

Nga libri “Strategjia e shqiptarëvet” të Gjokë Dabaj-t E përzgjodhi Prof. Zymer Mehani Po sjellim tash këtu një regjistër, të vetëm një pjese krimesh që na i kanë bërë sërbët, malazezët dhe sllavët e Maqedonisë apo bullgarët në shekullin XX. Të dhënat janë marrë në librin “Gjenocidi serbomadh dhe Qëndresa …

Më shumë

E RRALLË: Zbulohet letërkëmbimi mes Sulltan Fatih Mehmetit dhe Skënderbeut

Nga Aurenc Bebja, Francë Në librin e autorit francez, Camille Paganel, me titullin « Histoire de Scanderbeg ou Turks et Chrétiens au XV siècle », të vitit 1855, gjejmë një letërkëmbim diplomatik ndërmjet sulltan Mehmetit dhe heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriotit. Sulltani, në pamundësi të mposhtë « vëllain » e …

Më shumë

1914, masakrat greke që asnjë (shtetar) s’i mban mend

Nga Gani Vila* Detyrimi që unë po shkruaj rreth këtyre krimeve të planifikuara antinjerëzore të kryera në ato vite nga ushtria e rregullt e shtetit grek, nuk vjen për faktin se unë jam nga ajo zonë, as për faktin se në mes të 375 personave të masakruar nga data 2 …

Më shumë

Sulltani ishte dorëlëshuar për dekretet për hapjen e shkollave në gjuhën serbe, bullgare, rumune, greke, armene, etj..

Dekreti i Perandorisë Osmane më 1887, për hapjen e shkollës në gjuhën greke në fshatin Sotira, fshat që banohet nga minoritarë grek në Shqipëri. Po nuk po gjejmë një leje për hapjen e shkollave në gjuhën shqipe… Sulltani ishte dorëlëshuar për dekretet për hapjen e shkollave në gjuhën serbe, bullgare, …

Më shumë

Shqipëria e kuislingëve

Pëllumb Xhufi Lufta e Dytë Botërore, ndryshe nga luftrat e mëparshme, në një mënyrë ose në tjetrën e përfshiu të gjithë popullin shqiptar. Ajo shërbeu si një katalizator i madh social, ku klasat dhe shtresat e ndryshme të shoqërisë shqiptare u diferencuan qartë përballë detyrës imperative të momentit, që ishte …

Më shumë