Kryefaqja / HISTORI (page 28)

HISTORI

Kur Faik Konica i bënte një pyetje grekëve

Nga Faik Konica Shqipëria e poshtme apo Epiri – dhe grekët Londër, 15 shkurt 1909. ………. “Grekët kanë përfytyruar t’i japin Shqipërisë së poshtme emrin e vetë të lashtë të Epirit, duke nënkuptuar që këtej se kjo zonë ka qenë e banuar nga grekë dhe duhet t’i përkasë një ditë …

Më shumë

Daily Telegraph: Serbët ekzekutuan në Prishtinë 5.000 shqiptarë, në vitin 1912

Korrespodentët e huaj në Ballkan akuzojnë ushtarët dhe oficerë serbë për mizoritë e kryera kundër shqiptarëve në Shqipëri. Po ashtu ata akuzojnë edhe malazezët për krimet e kryera në rajonin e Shqipërisë së veriut. Sipas korrespodentit të Daily Telegraph, i cili kishte raportuar për Luftën Ballkanike tregon për mizoritë e …

Më shumë

Komanda osmane nuk e lejoi flamurin shqiptar në Janinë, qytetin u’a dorëzoi grekëve

«Janinës ç’i panë sytë» është vargu domethënës i një kënge polifonike labe që shpreh rrënjosjen e këtij qyteti në kujtesën historike shqiptare. I quajtur në shekullin e nëntëmbëdhjetë si kryeqendër e Shqipërisë, Janina kishte vlerë të pallogaritshme ekonomike dhe strategjike, shkruan Konica.al. Dy skajet e Shqipërisë, Shkodra dhe Janina u …

Më shumë

Banorët rreth Athinës që s’dinin greqisht

Kristo Zharkalliu Në gazetat e Tiranës u botua një artikull i vitit 1901 nga “Jurnal Junior” e Minneapolisit ku thuhej se në vitin 1901 në një fshat, Salësi (Shalësi-kzh) 19 kilometra (larg apo afër?!) Athinës banorët flisnin vetëm shqip dhe nuk dinin fare greqisht”! Ju them se në atë kohë …

Më shumë

Hartat në arkivat greke, Shqipëria shtrihet deri në Prevezë

Është zbuluar një hartë të fillimit të shekullit XX ku territori deri në Prevezë njihet si zonë e Shqipërisë Edhe pse Greqia prej vitesh pretendon se territoret e saj janë uzurpuar nga shqiptarët, fakte të reja dalin në dritë që hedhin poshtë teorinë e ngritur prej tyre. Këto fakte nuk …

Më shumë

Çamëria, meraku i madh i vëllezërve Frashëri

15 vitet e Naim Frashërit në Çamëri Naim Frashëri kaloi mbi 15 vjet në Çamëri si student në Janinë, si drejtor i doganës në Sarandë, dy vjet për klimë në fshatrat e Çamërisë dhe disa vjet në kryeqendrën e vilajetit tonë të jugut, në Janinë. Çamët dhe Çamëria kishin hyrë …

Më shumë

PROGRAMI POLITIK I RILINDJES KOMBËTARE SHQIPTARE

E përgatiti Prof. Zymer Mehani Ideologjia e Rilindjes u konkretizua në programin e saj politik e kombëtar, i cili u përpunua gradualisht, duke filluar nga vitet 30-¬40 të shek. XIX dhe u pasurua gjatë zhvillimit të mëtejshëm të lëvizjes kombëtare. Thelbin e tij, si të çdo lëvizjeje tjetër nacionale, e …

Më shumë

Tronditja e radhës e Greqisë! Shqiptarët, themeluesit e Akademisë së Athinës

Për krijimin e shtetit të ri grek, shqiptarët ose arvanitasit kanë kontribuar në të gjitha drejtimet për ecurinë përpara të Greqisë. Arvanitasit ishin profesorët e parë që themeluan Akademinë e Athinës. Që në vitet e para të Revolucionit të 1821, luftëtarët e lirisë kishin dëshirë të themelonin Akademinë, sepse besonin …

Më shumë

Ballaban Pashë Badera nga Martaneshi, tradhëtari më i tmerrshëm i kombit shqiptar, përballë hyjnorit Gjergj Kastrioti

Nga Paulin Zefi *(Kjo eshte Biografia e plote e ”Ballaban(Mehill)Pashes” nga Martaneshi; Gjenerali i famshem osman qe masakroi bashkeatdhetaret e tij ne emer te Perandorise Osmane dhe ambicies se tij te semure, armiku me i rrezikshem i GJERGJ KASTRIOTIT, i pabese, i pashpirt, anti-Shqiptar dhe nje gjakprishur, qe me veprat …

Më shumë

Krimet Serbo-Malazeze dhe Sllavo-Maqedonase mbi popullatën shqiptare në shek . XX

Nga libri “Strategjia e shqiptarëvet” të Gjokë Dabaj-t E përzgjodhi Prof. Zymer Mehani Po sjellim tash këtu një regjistër, të vetëm një pjese krimesh që na i kanë bërë sërbët, malazezët dhe sllavët e Maqedonisë apo bullgarët në shekullin XX. Të dhënat janë marrë në librin “Gjenocidi serbomadh dhe Qëndresa …

Më shumë