Kryefaqja / HISTORI (page 3)

HISTORI

“Shqiptarët, më të vjetër se Hëna”

Ilir Ikonomi Autori austriak Sigmund Munz, i cili po bënte një udhëtim në Mesdhe me jahtin “Rovenska”, takohet në Stamboll me deputetin e Parlamentit osman, Ismail Qemal Vlora, dhe kushëririn e tij të dytë, Ferit Pashë Vlora, ish-Vezir i Madh (kryeministër) i Perandorisë në vitet 1903-1908. Ishte koha kur Kosova …

Më shumë

Edhe Esat Pashë Toptani u kishte premtuar serbëve korrigjim të kufirit

Patrioti dhe intelektuali shqiptar, Mit’hat Frashëri, kishte shkruar një studim për Esat Pashë Toptanin, karakteri i të cilit ishte tejet i çuditshëm, herë agresiv, herë i zhdërvjellët, herë finok, herë brutal, herë mashtrues e herë bastisës. Frashëri ka shkruar se Esat Pashë Toptani, u kishte premtuar serbëve një korrigjim të …

Më shumë

TETË PIKAT E AZEM GALICËS

Nga Bedri Tahiri Edhe pse u shua me gjak Kryengritja e vitit 1919, në Kosovë, veçan në Drenicë, nuk u ndalë pushka e lirisë. Qeveria serbe e N. Pashiqit për ta qetësuar gjendjen dërgoi në Kosovë inspektorin e lartë e kriminelin e regjur, Mihajlo Ceroviqin. Ai vendoset në Mitrovicë dhe …

Më shumë

Shqiptarët në Manastir në vitin 1909 (video)

MANASTIR, 1909: Shqiptarët duke festuar “Hyrjetin” kushtetutën e re të Perandorisë Osmane. Kushtetuta, në fillim, premtoj lëshime dhe të drejta më të mëdha për të gjitha kombet duke përfshirë dhe shqiptarët por ndodhi e kundërta xhon-turqit ishin me të egër se sa regjimi i mëparshëm . Shqiptarët si gjithmon gjatë …

Më shumë

Britanikët, realizojnë dokumentar të animuar për Skënderbeun

Një dokumentar i ri për Skënderbeun është publikuar këtë javë në kanalin më të madh të videomaterialeve, në Youtube. Është kompania britanike e filmave të animuar, King And Generals, që ka realizuar një dokumentar për heroin e shqiptarëve dhe rezistencën ndaj sundimit otoman. Dokumentari i animuar flet jo vetëm për …

Më shumë
Loading...