Kryefaqja / HISTORI (page 32)

HISTORI

Turhan Pashë Përmeti: Turqit ndrydhën kombësinë shqiptare

Elita politike shqiptare e shtetit të sapoformuar shqiptar ishte e vetëdijshme për impaktet e Perandorisë Osmane në Shqipëri dhe nyjëtimin e fatit të shqiptarëve me Bosforin. Një i tillë ishte edhe një nga figurat më pak të njohura të historisë sonë të re. Fjala është për kryeministrin e parë të …

Më shumë

Fjalimi i rrallë i Gjergj Kastriotit në shtratin e vdekjes

Gjergj Kastrioti Skënderbeu lindi në vitin 1405 dhe ishte fëmija i parafundit në familjen me shumë fëmijë të Gjonit e të Vojsavës. Këta kishin katër djem (Stanishën, Reposhin, Konstandinin e Gjergjin) dhe pesë vajza (Marën, Jellën, Angjelinën, Vlajkën e Mamicën). Kur lindi Gjergji, i ati Gjon Kastrioti, ishte sundimtar i një …

Më shumë

Aleksandri i Madh i Maqedonisë 356-323 p.l.k.

Aleksandri i Maqedonisë padyshim është burri dhe strategu ushtarak më i madh që ka njohur njerëzimi deri më sot. Sot për të fituar të drejtën e pasardhësit të tij, janë futur në garë shumë kombe, të cilat nuk kanë të bëjnë fare me Aleksandrin dhe Maqedoninë antike. Cila është e …

Më shumë

Viti 1820: Harta britanike e Shqipërisë Etnike, para krijimit të Greqisë artificiale

Një hartë e veçantë gjendet në dokumentet britanike, e vjetër rreth dy shekuj, e cila është emëruar: Map of Albania, pra quhet Harta e Shqipërisë. Përpara viteve të krijimit të Greqisë artificiale si shtet i pavarur. Kjo hartë është publikuar me 1820, por që i përket një kohe edhe më …

Më shumë

1914: Malësorë të mobilizuar në mbrojtje të Shqipërisë së Jugut nga gjenocidi grek

Më 24 shkurt 1919, kryeministri grek Elefterios Venizellos, pranoi botërisht se ushtria e tij kishte vrarë në tokat tona 15.000 shqiptarë civilë të pafajshëm, shifër e cila në realitet mendohet të jetë rreth 50.000. Fotografia që shihni më lart, është shkrepur në vitin 1914 dhe atje shfaqen shqiptarët nga Malësia …

Më shumë

Koloneli britanik, 1943: Vetëm bashkimi mban gjallë Shqipërinë!

Kolonel Dayrell Oakley-Hill si i ri është interesuar për çështjet ushtarake dhe ato policore. Para luftës ka shërbyer në Xhandarmërinë e Shqipërisë, ku kishte arritur të bëhet zëvendës i policisë së regjimit të mbretit Zog. Në vitin 1940 Hill është dërguar në Jugosllavi, ku është paraqitur se është shqiptar nga …

Më shumë

Dr. Mark Skinner: Serbët gjatë luftës në Kosovë, iu kanë nxjerrë organet qindra shqiptarëve

Në raportin e Komisionit Ndërkombëtar për Persona të Zhdukur, thuhet se gjatë luftës në Kosovë, në mesin e viktimave civile, të cilat janë gjetur në varrezat e masive në Serbi, janë ngritur dyshime serioze për heqjen e organeve të civilëve shqiptarë, që ishin marrë peng nga forcat serbe në Kosovë. …

Më shumë
Loading...