Kryefaqja / HISTORI (page 41)

HISTORI

Kapedanët e fustanellave shqiptare

Historia e kapedanëve që sfiduan turqit e grekët në mes të shekullit XIX. Kuvendi i 1828. Roli i gjyshit të Ismail Qemalit, hyrja e Çelo Picarit në Parlamentin grek. Tafil Buzi, Hodo Nivica, Tahir Çapari, Rrapo Hekali, Zenel Gjoleka e shumë të tjerë… Ndiqni të plotë dokumentarin e Marin Memës, …

Më shumë

101 vjet nga vrasja e Isa Boletinit

Sot bëhen 101 vjet që nga vrasja e pabesë e Isa Boletinit. I lindur më 15 janar 1864 në kullën e Boletinëve, afër Mitrovicës, patrioti shqiptar Isa Boletini, ishte vrarë pabesisht nga malazezët në Podgoricë më 23 janar 1916, së bashku me bijtë e tij Halilin dhe Zahidin, dy nipërit …

Më shumë

Arsa, qyteti ilir me histori të grabitur

Jo larg qytetit të tregut të ri në pjesën e Sanxhakut mbetur nën shtetin serb ngrihen disa rrënoja të vjetra, të cilat nuk ngjallin asnjë kureshtje të veçantë nëse nuk u di historinë. Në fakt, historiografia dhe autoritetet përkatëse serbe identifikojnë në këtë vend rrënojat e kryeqytetit të parë të …

Më shumë

Si bashkëpunuan priftërinjtë grekë në krimet e Çamërisë

Nga Hyqmet ZANE   Pjesëmarrja e katër klerikëve shqiptarë në Paris, që u bënë prezentë në promocionin e Charlie Hebdo i dhanë një leksion tolerance dhe mirëkuptimi Francës dhe Europës sepse i treguan botës mbarë se shqiptarët janë ai popull që bashkëjetesën fetare e ka të trashëguar dhe se janë dakord …

Më shumë

Emri Dardan në histori

Emri Dardan është një emër i vjetër etnik shqiptar. Për herë të parë Dardanët dalin në histori me këtë emër në Betejën e Kadeshit 1272 p.k. Dardani(a) është quajtur Troja nga Homeri, ndërsa autorët e vjetër Romakë thonë se Dardanët e Ilirë janë të së njëjtës etnie me Dardanët e …

Më shumë

Pse Athina Zyrtare dhe Kisha greke dridheshin nga gjuha shqipe?

Dhe e dini pse Athina Zyrëtare dhe Kisha greke dridheshin nga gjuha shqipe dhe donin të shtriheshin në territoret e Shqipërisë së Jugut? Sepse ortodoksia shqiptate, e gjitha nacionaliste, iu rrëzonte tezën absurde që shqiptarët janë Turq. Pas me shumë se një një shekulli, ka ardhur koha t’i tregojmë vendin …

Më shumë
Loading...