Kryefaqja / HISTORI (page 5)

HISTORI

Asnjëherë nuk ka rastësi tek terroristët grekë

Nga Arben Llalla Në këtë foto që është bërë në shkurt të vitit 1994 në Kakavijë kemi: 1. Fredi Bejleri, kryetar i OMONIA dega Himarë, anëtar i organizatave terroriste greke MAVI, PASIVA dhe SFEVA. 2. Mitropoliti i Konicës, Sebastianos, antishqiptar i tërbuar, kryetari i organizatës terroriste SFEVA, themeluesi dhe i …

Më shumë

“Gjurmë Shqiptare”: Historia e vërtetë e Himarës

Cila është historia e vërtetë e Himarës? Gjurmë shqiptare sjell sot në mbrëmje një dokumentar mbi këtë krahinë dhe të shkuarën e saj.   Simbolet e kastriotëve në kishën e vjetër peshkopale. Çfarë shkruanin vetë himariotët në letrat e shekujve XV, XVI e me radhë. Dokumente, dëshmi arkeologjike, momente historike …

Më shumë

Vera e rrallë që konsumonin Ilirët, edhe Aristoteli ka shkruar për të

Nga MARIN MEMA Një nga përshkrimet më interesante për Ilirinë e sjell filozofi dhe mendimtari i madh i lashtësisë, Aristoteli. Përmes tij rijetëzohen elementë pak të njohur, e mjaft tërheqës. Megjithatë një prej tyre mbetet absolutisht më i veçanti.Në veprën “De Mirabilibus Auscultationibus”, Aristoteli mes të tjerash shkruan edhe për …

Më shumë