Kryefaqja / HISTORI (page 6)

HISTORI

Dita e Verës, festa e lashtë e tërë shqiptarëve

“Dita e Verës”, festë tipike shqiptare Më 14 mars gjithë Shqipëria feston “Ditën e verës” këtë festë të lashtë parafetare. Por qyteti i Elbasanit është epiqendra e kremtës së moçme pagane. Ky qytet identifikohet me këtë festë popullore, ku organizohen karnevale, panaire dhe veprimtari të ndryshme kulturore, si dhe gatimi …

Më shumë

Shaban Polluzha, kolosi që për 50 vjet u anatemua

Me rastin e rënies së tij heroike më 21 shkurt 1945 Shkruar nga Muhamet Mjeku I blinduar nga divizione të shumta ushtarake të Serbisë, Malit të Zi, Maqedonisë dhe Kosovës, më 21 shkurt të vitit 1945, pas një lufte të ashpër në kullat e Hasan Sylës në Trestenik, ra heroikisht …

Më shumë

Zbulohen të dhëna të reja, a ishte Skënderbeu nga Hasi?

Nga Prof. Asoc. Dr. Muhamet Bela Për vetë rëndësinë dhe rolin e spikatur që pati figura e Gjergj Kastriotit-Skanderbeg jo vetëm për zhvillimet historike në zotërimet e tij arbërore, por dhe për ato rajonale e më gjerë europiane (pasi ndali dallgën e madhe otomane përmbytëse të vërshonte në bregun tjetër …

Më shumë

Sa serb kishte deri në vitin 1739 ?

Shkruan: Fahri Xharra, Gjakovë Fakte , fakte dhe iu mbyllet goja serbëve. As një popull i civilizuar i Europes  nuk flenë, sa do që sipas tyre e kanë « shkruar «  historinë e vet. Me serbët duhet të jemi syçelë , sepse rrena është virtyti  i tyre. Populli shqiptar, shkenca e …

Më shumë

Fesi turk ishte kapuçi nacional i serbëve

Të veshur si gjermanët dhe me fesin turk në krye Sot në Serbi jetojnë njerëzit e te gjitha anëve të Ballkanit , dhe ka shume pak serb . Ju kujtohet viti 1739 , kur nuk kishte Serbi por si e thoshte Akademiku antishqiptar Vasa Çubriloviq qe janë vetëm 50-60 000 sish.-shkruan Miroslav …

Më shumë
Loading...