Kryefaqja / HISTORI (page 7)

HISTORI

Si u dërguan tre telegramet e rrejshme Londrës në emër të shqiptarëve

Është Nikolla Pashiq (1912) ai që urdhëron oficerët serbë të shkruajnë telegrame Londrës në emër të përfaqësuesve të shqiptarëve. Viti 1912. Shfarrosja e popullit shqiptar nga Serbia po vazhdonte. Përpos armëve dhe zjarrit qeveria e Nikolla Pashiqit përdori edhe propagandën dhe telegramet e falsifikuara, që sot njifen me emrin “fake …

Më shumë

Gjurmë Shqiptare: Viti i përgjakshëm 1914

Kjo është harta që tregon një pjesë të vendbanimeve të djegura nga trupat andarte greke në vitin 1914 në jug dhe juglindje të Shqipërisë. Disa prej fshatrave u zhduken krejtësisht , ndërsa trupat e njerëzve të pafajshëm, në shumicë nuk u gjeten kurrë. Edhe sot statistikat e sakta mungojnë, por faktet …

Më shumë

Idriz Ajeti: Shqipëria jonë, toka jonë është deri në Nish!

Shqipëri quhet toka deri në Nish. Kështu shprehet veprimtari i shquar dhe ambasador i gjuhës shqipe, akademiku shqiptar nga Medvegja prof.dr.Idriz Ajeti në një intervistë për agjencinë e lajmeve « Presheva jonë ». Në një intervistë, Ajeti thotë se «Pas prishjes së Jugosllavisë së atëhershme në vitin 1941 Kosova, bashkë …

Më shumë

“Vramëni, por gjakun mblidhmani për bojë që të shkruajnë fëmijët” – 114 vjet më parë, me 12 shkurt 1905, natën, u vra me thikë Papa Kristo Negovani.

Me 12 shkurt 1905, u vra i goditur me thikë Papa Kristo Negovani, një nga priftërinjtë më patriotitë të periudhës së Rilindjes . Mos të gjettë viti tjetër ndër të gjallët”! Ishte ky mallkimi i Karavangjelisit, peshkopit të  Kosturit, më 10 shkurt 1905, ndaj Papa Kristo Negovanit, ndërsa po dilnin nga …

Më shumë

Masakra çnjerëzore e Manastirit, 30 korrik 1837 – Mehmet Pasha, organizatori i masakrës, zhdukë gjurmët e lëvizjes shqiptare kundër sundimit turk në jug

Masakra e Manastirit Serasqeri i Rumelisë, Mehmet Reshit Pasha, për të zhdukur gjurmët e lëvizjes shqiptare kundër sundimit turk në jug organizoi një masakër çnjerëzore më dt. 30 korrik 1830. Ai thirri në Manastir krerët e Toskërisë kinse për t’ju dhënë rrogat e prapambetura nga lufta greke, ose për t’i …

Më shumë

Gjurmë Shqiptare: Udhëtim mes alpeve (Video)

Zbuloni një mrekulli mes alpeve shqiptare, vështirësitë, problemet, por edhe një zonë që të gjithë duhet ta vizitojnë… Legjenda, dokumenta, të vërteta të forta… Ndiqni të plotë videon e dokumentarit të gazetarit Marin Mema.

Më shumë

Fjalimi madhështor i Gjergj Kastriotit – Skenderbeut

Nga Marin Barleti Ju epirotët, mund të gjenit një tjetër mbrojtës të lirisë, një tjetër përkryes të qëllimeve dhe të aspiratave tuaja, sepse, në këtë vend, s’kanë munguar mendjet e ndritura. Ju, si burra aq të fortë, të rritur në liri, që qëndruat kaq kohë nën mynxyrën barbare, nuk u …

Më shumë
Loading...