Kryefaqja / HISTORI (page 8)

HISTORI

Paramithia, qyteti i masakrave greke në Çamëri

Debatet e njohura tashmë në lidhje me problemin çam dhe që lidhet me genocidin grek ndaj një popullate të pambrojtur, të pafajshme dhe autoktone në Çamëri, janë një pjesë e vogël e të vërtetave që dihen dhe që thuhen shpesh në tubime apo emisione, gazeta apo në mediume ndërkombëtare. Ajo …

Më shumë

Anton Quni rrëfen momente nga Beteja e Koshares, tregon negociatat që bënë me forcat serbe për dorëzimin e tyre

Komandanti i batalionit diverzanto-vezhgues në Betejën e Koshares, Anton Quni në emisionin “Personale” me Krenare Vokshi-Shala në RTV Dukagjini, ka rrëfyer detaje interesante për njërën nga betejat më të lavdishme të zhvilluara kundër forcave serbe. Quni tregon se “Beteja e Koshares” ishte një domosdoshmëri për të hapur një korridor, që …

Më shumë

Dokumenti i CIA-së: Në Kosovë nuk ka turq, ata i krijojë Serbia për të zhdukur identitetin shqiptar

Në dokumentin e CIA-së të vitit 1951 tregon politikën e poshtër serbo-komuniste kundër identiteti kombëtar shqiptar, duke tentuar më çdo kusht për të zbehur ndjenjat kombëtare të shqiptarëve në ish-Jugosllavi, shrua fmimages.net Dokumenti i CIA-së Autoritetet jugosllave shfrytëzuan injorancën e popullatës së shqiptarëve  me pretekstin se ata ishin turq për …

Më shumë
Loading...