Kryefaqja / LAJME / SPORT

SPORT

Florian Marku nuk njeh kundërshtar, rrëzon rumunin pas dy raundesh në MMA

Florian Marku ka arritur të shënojë fitore ndaj rumunit Vranceanu Ion. Luftëtari shqiptar i arti marciale ishte dominues edhe në raundin e parë ku grushtoi shumë mbi rumunin. Në raundin e dytë ai tregoi që është i pamposhtur në MMA. Ai ka folur pas ndeshjes duke treguar se ëndrra e …

Më shumë

11-vjeçari shqiptar mposht në të njëjtin turne serbin, rusin e grekun dhe shpallet kampion në karate

Eni Latifi është 11-vjeçari shqiptar nga Gjilani, i cili rendit disa medalje të arta në karate në kompeticionet e zhvilluara në Gjermani. Ai mori pjesë në katër turne këtë vit në shtetin gjerman dhe arriti të zinte vendin e parë. Djaloshi u ndesh edhe me rivalë serbë, grekë e rusë …

Më shumë

Ndeshjet e radhës të Kombëtares, shumë risi në listën e Panuccit (LISTA)

Trajneri i skuadrës përfaqësuese të futbollit, mister Christian Panucci ka shpallur sot listën e 25 lojtarëve që do të grumbullojë në vigjilje të dy ndeshjeve të tetorit të ekipit kombëtar, fillimisht miqësores me Jordaninë, të mërkurën në datë 10 tetor në “Elbasan Arena”, dhe më pas takimin zyrtar eleminator me …

Më shumë

Refuzoi Gjermaninë për Shqipërinë, talenti i Kombëtares rrëfen historinë e jashtëzakonshme: Hoqa dorë edhe nga nënshtetësia serbe, zemra zgjodhi kuqezinjtë

Është pjesë e Shpresave U-21 dhe shihet si një ndër futbollistët më premtues jo vetëm për Kombëtaren tonë, por në të gjithë Europën. Valdrin Mustafa, talenti 19-vjeçar i skuadrës së Kaiserslautern në Gjermani ka dhënë një intervistë ekskluzive për newsport.al. Sulmuesi i Kombëtares së Shpresave ka kaluar disa vështirësi derisa …

Më shumë

Babai i Autochthonousit ka një mesazh për tifozët dhe lojtarët e kombëtares

Bardhi: Me zemër për Ismail Morinën-Ballistin.Frrok Bardhi, një aktivist i shquar për qështjen kombëtare, njëheri edhe kryetar i degës së LSHB-së për Tiranë, me rastin e zhvillimit të ndeshjes kualifikuese për botrorin Rusia 2018, që do të zhvillohet në Strumicë, ndërmjet Maqedonisë dhe Shqipërisë, përmes gazetës kombëatre “Bota Sot”, iu …

Më shumë

NUK MPOSHTET DOT KRENARIA E SHQIPTARËVE, SKËNDERBEU PËRSËRI NË GRUPET E LIGËS SË EVROPËS

E mrekullueshme ajo që ka bërë skuadra shqiptare, Skënderbeu nga Korça. Ish-kampionët e Shqipërisë kanë barazuar pa gola në shtëpi 0-0 ndaj Dinamo Zagreb dhe falë barazimit në ndeshjen e parë 1-1 në Kroaci kanë arritur kualifikimin historik. Kësisoj djelmoshat e Ilir Dajës do të jenë përsëri klubi i vetëm …

Më shumë

Abdurrahman Roza Haxhiu dëshmorë i fushës së blertë shqiptare

Abdurrahman Roza Haxhiu ose Roza Haxhiu,siç njihet nga të gjithë, lindi në qytetin e Lushnjës në lagjen “Kongresi i Lushnjës” më 30 shtator 1930.Djali i Bajram Haxhiut,një nga anëtaret e komisionit nismëtar të thirrjes së Kongresit të Lushnjës.Që në fëmijëri Roza, ëndërronte të bëhej futbollist.Një ëndërr që nisi që fëmijë …

Më shumë