Kryefaqja / LAJME / SPORT (page 4)

SPORT

Loriana Kuka fiton medaljen e artë në Tashkent Grand Prix

Edhe xhudistja e re, Loriana Kuka e ka fituar medaljen e artë në Uzbekistan. Loriana Kuka ka vazhduar suksesin e Kosovën në Grand Prixin e xhudos, që po mbahet në Tashkent të Uzbekistanit. Xhudistja jonë fitoi medaljen e artë në kategorinë deri 78 kilogramë, duke çuar në katër numrin e …

Më shumë

Majlinda merr të artën e dytë për Kosovën

Kampionia Olimpike, Majlinda Kelmendi është rikthyer fuqishëm pas lëndimit, pasi që ka marrë medaljen e radhës në xhudo Kelmendi në finale u përballë me Evelyne Tschopp të cilën e mundi me ippon. Kjo është medalja e dytë e artë që Kosova e merr në garën Grand Prix në Uzbekistan

Më shumë

HISTORIKE/ Shqiptari merr titullin kampion në WWE

Gzim Selmani është mundësi shqiptar, i famshëm në botë pasi rrëmbeu titullin kampion në RAW, WWE. Shqiptari, i cili njihet ndryshe në botën e WWE si Rezar ka mundur së bashku me partnerin e tij Akam AOP, Seth Rollins, duke i marrë kështu titullin kampion në Raw për skuadrat dyshe …

Më shumë

Akil Gjakova fiton medaljen e artë në Kampionatin Evropian U-23

Akil Gjakova është i artë në Kampionatin Evropian U-23. Xhudisti ynë vazhdoi formën e mirë të shfaqur këtë vit, duke u shpallur kampion i evropianit, që po mbahet në Gyor të Hungarisë. Gjakova në finalen e kategorisë deri në 73 kilogramë, mposhti me Ippon Rufat Mamadov të Azerbajxhanit. Paraprakisht, Akili …

Më shumë

Përveç medaljeve, tri super xhudistet nga Kosova fituan edhe pikë në rrugë për Lojërat Olimpike Tokyo 2020

Xhudistet nga Kosova morën tri medalje në Grand Slamin në Abu Dhabi. Nora Gjakova u kurorëzua me medaljen e artë, ndërsa Majlinda Kelmendi dhe Distria Krasniqi morën nga një medalje të argjendtë. Ky ishte një rikthim mrekullushëm për Majlinda Kelmendin, pasi ajo mungoi 14 muaj jashtë aktiviteteve sportive, mirëpo sot …

Më shumë

Distria Krasniqi fiton medaljen e argjendtë në Abu Dhabi

22 vjeçarja nga Kosova është dashur të pajtohet me medaljen e argjendtë në Abu Dhabi, pasi është mundur me Ippon në finale nga garuesja nga Mongolia, Urantsetseg Munkhbat, në kategorinë deri në 48 kilogramë. Krasniqi në këtë Grand Slam të respektuar pati paraqitje të mirë duke arritur deri në finale …

Më shumë

UEFA dënon tifozët romë nga Romania për thirrjet “Kosova është Serbi”

Komisioni disiplinor i UEFA-së gjobiti sot romunët me një ndeshje pa spektatorë dhe një gjobë prej 73.000 euro për shkak të sjelljeve raciste të tifozëve në një ndeshje kundër Serbisë në Ligën e Kombeve. Romët e Romanisë janë gjobitur me 50,000 euro, pasi turma vazhdimisht thërrisnin “Kosova është Serbi” dhe …

Më shumë