Kryefaqja / LAJME / SPORT (page 5)

SPORT

Përveç medaljeve, tri super xhudistet nga Kosova fituan edhe pikë në rrugë për Lojërat Olimpike Tokyo 2020

Xhudistet nga Kosova morën tri medalje në Grand Slamin në Abu Dhabi. Nora Gjakova u kurorëzua me medaljen e artë, ndërsa Majlinda Kelmendi dhe Distria Krasniqi morën nga një medalje të argjendtë. Ky ishte një rikthim mrekullushëm për Majlinda Kelmendin, pasi ajo mungoi 14 muaj jashtë aktiviteteve sportive, mirëpo sot …

Më shumë

Distria Krasniqi fiton medaljen e argjendtë në Abu Dhabi

22 vjeçarja nga Kosova është dashur të pajtohet me medaljen e argjendtë në Abu Dhabi, pasi është mundur me Ippon në finale nga garuesja nga Mongolia, Urantsetseg Munkhbat, në kategorinë deri në 48 kilogramë. Krasniqi në këtë Grand Slam të respektuar pati paraqitje të mirë duke arritur deri në finale …

Më shumë

UEFA dënon tifozët romë nga Romania për thirrjet “Kosova është Serbi”

Komisioni disiplinor i UEFA-së gjobiti sot romunët me një ndeshje pa spektatorë dhe një gjobë prej 73.000 euro për shkak të sjelljeve raciste të tifozëve në një ndeshje kundër Serbisë në Ligën e Kombeve. Romët e Romanisë janë gjobitur me 50,000 euro, pasi turma vazhdimisht thërrisnin “Kosova është Serbi” dhe …

Më shumë

E pret “Ferri” i Beogradit, Xherdan Shaqiri është gati…

Xherdan Shaqiri nuk shqetësohet për faktin që aid he Liverpool, pas dy javësh do të ndeshen në Serbi me Yllin e Kuq të Beogradit dhe as nuk trembet nga kërcënimet direkte, apo edhe atë të tërthorta, nga tifozët serbë, sikurse dhe nga presioni i stafit të ekipit kundërshtar. Futbollisti me …

Më shumë

Xherdan Shaqiri “çmend” serbët e Crvena Zvezdës në Champions League

Xherdan Shaqiri është duke shkëlqyer me Liverpool në Ligën e Kampionëve. Futbollisti me orgjinë shqiptare, u besua si titullar sonte nga Jurgen Clopp, në sfidën e Liverpool kundër Crvena Zvezdës. Në minutën e 45` të ndeshjes, Shaqiri u bë protagonist, pasi dha asistin e golit të dytë për Liverpool, që …

Më shumë

Florian Marku nuk njeh kundërshtar, rrëzon rumunin pas dy raundesh në MMA

Florian Marku ka arritur të shënojë fitore ndaj rumunit Vranceanu Ion. Luftëtari shqiptar i arti marciale ishte dominues edhe në raundin e parë ku grushtoi shumë mbi rumunin. Në raundin e dytë ai tregoi që është i pamposhtur në MMA. Ai ka folur pas ndeshjes duke treguar se ëndrra e …

Më shumë

11-vjeçari shqiptar mposht në të njëjtin turne serbin, rusin e grekun dhe shpallet kampion në karate

Eni Latifi është 11-vjeçari shqiptar nga Gjilani, i cili rendit disa medalje të arta në karate në kompeticionet e zhvilluara në Gjermani. Ai mori pjesë në katër turne këtë vit në shtetin gjerman dhe arriti të zinte vendin e parë. Djaloshi u ndesh edhe me rivalë serbë, grekë e rusë …

Më shumë

Ndeshjet e radhës të Kombëtares, shumë risi në listën e Panuccit (LISTA)

Trajneri i skuadrës përfaqësuese të futbollit, mister Christian Panucci ka shpallur sot listën e 25 lojtarëve që do të grumbullojë në vigjilje të dy ndeshjeve të tetorit të ekipit kombëtar, fillimisht miqësores me Jordaninë, të mërkurën në datë 10 tetor në “Elbasan Arena”, dhe më pas takimin zyrtar eleminator me …

Më shumë